Japonský institut energie a ekonomiky (IEE) vydal zprávu, zabývající se možným ušetřením spotřeby elektrické energie při přechodu na LED osvětlení.
Po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě Japonsko zkoumá národní energetickou politiku a možnosti šetření energie. IEE odhaduje, že pokud v celé zemi nahradí žárovky a zářivky za moderní LED svítidla, mohl by se potřebný elektrický výkon snížit zhruba o ekvivalent výroby třinácti jaderných reaktorů. Zástupce ústavu nadále uvedl, že podpora zavedení LED technologií bude sloužit jako opatření na úsporu energie, které má bezprostřední efekt a dlouhodobé trvání.
Odhaduje se, že v Japonsku je používáno přibližně 1,6 miliardy svítidel, z toho 870 milionů v domácnostech, 580 milionů v kancelářských prostorách a 160 milionů v továrnách. Na osvětlení se ročně spotřebuje zhruba 150 miliard kilowatt hodin energie. Pokud by skutečně došlo ke kompletnímu přechodu na novou technologii, celkové úspory japonský institut odhaduje na 58,4 miliardy kWh. To je přibližně 9% celkové roční spotřeby elektrické energie v Japonsku.
Jediným problémem tak zůstává pořizovací cena LED osvětlení, která je prozatím minimálně dvacetkrát vyšší než u klasických žárovek. Počáteční náklady by byly až 15,7 bilionu jenů. Úředníci IEE navrhují, aby tato obměna začala postupně domácnostmi a malými kancelářemi, kde je to nejsnadnější. A doufá, že kompletní nahrazení by v několika fázích mohlo úspěšně proběhnout.
Zdroj: mainichi.jp
Loading...
Vývoj a zdokonalování OLED technologií stále pokračuje. Nejnovější výsledky svého výzkumu prezentovala i firma OSRAM. Nejzajímavějším výstupem práce vědců je bezesporu OLED panel dosahující účinnosti přeměny elektrické energie na světlo 87 lm/W.
Osram spatřuje v novém OLED panelu zásadní průlom pro budoucí vývoj této technologie. Poprvé se podařilo vyrobit panel s tak vynikající účinností při zachování estetických a technických vlastností. OLED panel má tak i naměřené účinnosti velmi dlouhou životnost, odolnost a extrémní plochost, která je velmi důležitá pro tenkovrstvé využití.
Měření probíhala v podmínkách nastavených tak, aby odpovídaly prostředí, v němž budou OLED panely běžně používány. Hodnoty 87 lm/W dosáhl OLED panel za jasu 1000 cd/m2 a teploty chromatičnosti přibližně 4000 K. Při zvýšení jasu na 5000 cd/m2 účinnost poklesne na 75 lm/W.
Napájecí elektrody jsou umístěny v celé ploše pod aktivním substrátem a zajišťují rovnoměrné rozvedení proudu do celé plochy panelu. OLED od Osramu by tak měly mít lepší kvalitu zobrazení, především neproměnnou viditelnost z různých úhlů a jednolitý povrch bez viditelné textury.
Nový produkt již byl zařazen do zkušební výroby, aby byla zjištěna jeho přesná životnost. Tyto výsledky ovšem OSRAM zatím neprozradil. Přesto vedení společnosti sdělilo, že plánuje v nejbližší době spustit jeho průmyslovou výrobu.
Zdroj: ledsmagazine.com
Loading...
Společnost Fenixlight uvádí na trh novou svítilnu Fenix TK70 s oslnivým světelným výkonem 2200 lumenů.
Fenix TK70 téměř trojnásobně překonává dosavadní nejlepší model Fenix TK35 a proti obdobné svítilně od Maglite je výkonnější zhruba 20x. Bezkonkurenčního výkonu bylo dosaženo použitím tří vysoce výkonných LED Cree XM-L T6 s účinností až 150 lumenů na watt. Intenzitu světelného kuželu udává výrobce 130500 kandela, takže po přepočtu dle normy ANSI FL 1 získáme dosvit 720 metrů. Elektronika svítilny s konstantní regulací výkonu nabízí i tři úspornější režimy 930, 300 a 20 lumenů. Režimy stálého svícení doplňují stroboskopické záblesky a nouzový signál SOS.
Pro napájení lze použít čtyři kusy velkých monočlánků typu D, po odšroubování části bateriové trubice lze v nouzi použít i tři kusy. Pro dosažení plného výkonu 2200 lumenů je nutné použít čtyři kusy kvalitních nabíjecích D NiMH baterií, které snesou vysoký proudový odběr. Elektronika disponuje i funkcí pro ochranu nabíjecích baterií proti přílišnému vybití, jakmile jejich napětí klesne pod stanovenou úroveň, tak elektronika automaticky sníží odběr.
Dvě ovládací tlačítka jsou umístěna na boku svítilny poblíž reflektoru. Vzhledem k délce 40,5 centimetru a váze necelých 800 gramů je se svítilnou dodáván i praktický popruh na rameno. Doporučená koncová cena svítilny je 4999Kč včetně DPH.
Zdroj: svitilny-fenix.cz
Loading...
Philips představil dosud nejvýkonnější LED žárovku v nabídce – EnduraLED A21, která má světelný tok ekvivalentní klasické 75W žárovce. Je to tak poslední přírůstek do řady LED žárovek Philips EnduraLED, které nahrazují 25W, 40W a 60W běžné žárovky.
Světelný tok LED žárovky činí 1100 lumenů při příkonu 17 wattů. Odstín bílé barvy má teplotu chromatičnosti 2700K a je tak shodný s normálními žárovkami. Jako světelný zdroj by mělo být použito osmnáct kusů LED Luxeon Rebel.Výrobce uvádí životnost až 25 000 hodin svícení.
Podle společnosti Philips se v USA prodá ročně 90 milionů klasických 75 W žárovek. Přechod na svícení pomocí LED by mohl ušetřit spotřebu elektrické energie až o 5220 MW, což odpovídá úspoře zhruba 630 milionů USD. Přechod na EnduraLED A21 by také snížil emise CO2 o více než 3 miliony tun ročně. Vzhledem k přibližně 25 krát delší životnost LED žárovky proti běžné žárovce, může domácnost či firma ušetřit zhruba 160 USD (2700 Kč) na jednom kusu. V následujících měsících projdou žárovky testem ENERGY STAR.
EnduraLED A21 budou na americký trh uvedeny ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku a předpokládaná cena bude mezi 40 – 45 USD (680 – 760 Kč bez DPH).
Zdroj: Philips.com
Loading...
Jednou z nejvýraznějších výhod LED osvětlení je nízká spotřeba energie. To si uvědomilo i vedení letiště v Tulse, městě ležícím v americké Oklahomě, a rozhodlo se přejít na LED osvětlení ranvejí a pojezdových drah. Od přechodu na LED osvětlení si manažeři letiště v Tulse slibují především nemalé úspory v dlouhodobém horizontu.
Výměna osvětlení bude stát letiště 774 848 dolarů a měla by trvat celý příští rok. Tato částka bude financována z grantu, které letišti přidělila americká vláda v rámci programu na snižování spotřeby energie. Po dokončení výměny osvětlení by mělo letiště ušetřit až 250 000 kWh elektřiny za 25 000 dolarů ročně.
V Tulse věří, že nové LED žárovky budou svítit až 100 000 hodin, zatímco dosavadní klasické žárovky měly výdrž pouhých 1000 až 4000 hodin. K další výměně žárovek by tak teoreticky mohlo dojít až za 23 let.
Proces obměny osvětlení ale bude poměrně náročný. Technici budou muset vyměnit šest až osm žárovek v každém z 2 424 zařízení na okraji ranvejí a pojezdových drahách.
Technici navíc budou po nainstalování nového LED osvětlení provádět pravidelná „předtím a potom“ měření, aby tak dokumentovali, k jakým úsporám reálně dochází. Tyto výsledky budou jistě velmi zajímavé pro případnou proLED argumentaci při budoucích rozhodováních na dalších místech.
Přechod na LED tímto ovšem v Tulse zřejmě nekončí. Ačkoli došlo v letech 2002 a 2003 k rekonstrukci příletové a odletové haly, při které bylo renovováno osvětlení a využito zářivek, vedení letiště právě uvažuje o přechodu na LED technologie i zde.
Zdroj: tulsaworld.com
Loading...