Vedle řady typů osvětlení, které se dnes vyskytují na trhu, lze pravděpodobně do budoucna počítat s novým žhavým kandidátem. Vědci se čím dál tím častěji zabývají možnosti využít jako zdroj osvětlení lasery. Zdá se vám to nemožné? Možná budete překvapeni. Lasery jsou totiž poměrně energeticky úsporné a mohly by se stát vážnou konkurencí pro světelné diody.
Před několika týdny jsme informovali o konceptu nového BMW i8, které bude využívat laserová přední světla. U čelních světel BMW nebude laser vysílán do prostoru přímo, ale projde nejprve luminoforem, který přemění monochromatické laserové světlo na klasické bílé světlo. Účinnost takového světla by měla být dle BMW až 170 lm/W.
Automobilky ale nejsou jediným průkopníkem na poli laserového osvětlení. Možnosti rozvoje laseru pro klasické osvětlení zkoumali nyní i vědci ze Sandia Labs. Zjišťovali, jakým způsobem bude fungovat propojení laserových paprsků čtyř barev: červené, zelené, modré a žluté. Snažili se ale vyřešit i další problém. Pokud by měl totiž laser osvětlovat místnosti, musí se nějak přeměnit jeho úzký paprsek na plošný. Využili k tomu proto soustavu čoček a zrcadel, přes které paprsek projde.
Nakonec probíhalo testování, kdy se dobrovolníkům ukazovaly objekty nasvícené žárovkami, zářivkami, LED žárovkami i pomocí prototypu laserového svítidla. K překvapení všech byla kvalita laserového osvětlení hodnocena velmi dobře, na podobné úrovni jako u ostatních zdrojů světla. Tím se ukázalo především to, že s laserovým osvětlením bude potřeba do budoucna počítat.
Zdroj: ledsmagazine.com
Loading...
Trend podpory menších lokálních výrobců známe v ČR především z potravinářského průmyslu. V Jižní Koreji se ale podobně rozhodli podporovat i menší výrobce LED. Chaeboly, neboli velké jihokorejské konglomeráty, jako např. LG či Samsung nesmí nyní v Jižní Koreji prodávat světelné diody. Smyslem rozhodnutí má být ochrana menších výrobců a prodejců před krachem.
Vyhlášku vydala jihokorejská Komise pro společný růst velkých a malých podniků. Je do ní zahrnuto celkem 25 produktů, u kterých mají tyto obří firmy zákaz prodeje.
U velkých společností tato vyhláška nevzbudila samozřejmě příliš mnoho nadšení. Na prodej svých LED produktů v Jižní Koreji se strategicky připravovaly a nyní od plánů musí ustoupit. Ovšem samozřejmě mohou nadále vyvážet LED do zahraniční.
Další z 25 položek zahrnuje především potravinářské výrobky. Chaeboly nemají nyní povolení prodávat například tofu. Z toho důvodu komentuje současnou situaci v jihokorejské ekonomice časopis The Financial Times jako „tofu war“.
Zdroj: ledsmagazine.com
Loading...
OSRAM ve svých laboratořích dosáhl nového rekordu v účinnosti svých červených LED. Poprvé byla dosažena hodnota nad 200 lm/W, a to konkrétně 201 lm/W při elektrickém proudu 40 mA. Při běžném elektrickém proudu 350 mA poté dosáhly červené LED účinnosti skvělých 168 lm/W. V podstatě to znamená, že i při tomto proudu se více než polovina elektrické energie přemění na světlo.
Způsoby míchání barev LED diod, které umožňují vytvoření nejrůznějších druhů bílého světla, jako například OSRAM Brilliant Mix, je významným trendem v LED průmyslu poslední doby. Ovšem výsledky míchání barevných diod jsou pouze tak dobré, jak kvalitní jsou jednotlivé komponenty procesu. Nově naměřené hodnoty v laboratořích OSRAMu proto umožní mnohem lepší výsledky míchání barev.
Především to ale znamená kvalitnější výsledek při nižší spotřebě energie. Vyšší efektivita totiž samozřejmě znamená, že se ze stejného množství energie vyrobí více světla. Pro zákazníka to tak přináší nižší provozní náklady. Navíc bude ve svítidlech potřeba nižšího počtu čipů, což je velmi pozitivní nejen pro designery, ale snižuje to i výrobní náklady.
Těchto skvělých výsledků dosáhly čipy využívající novou technologii OSRAMu thin-film (napájecí přívody jsou umístěny přímo pod čipem).
Zdroj: osram-os.com
Loading...
Jednou z odlišností LED žárovek je jejich větší směrovost. Jejich světelný paprsek neosvětluje tak velikou plochu jako běžné typy žárovek. Díky nové LED žárovce od Toshiby – Normal Light Bulb, to ale již neplatí. Se svým výkonem 10,6 W a jasem ekvivalentním s 60W žárovkami přichází nejen s vynikajícími osvětlovacími vlastnostmi, ale navíc i s vyzařovacím úhlem 260°, což téměř odpovídá klasickým žárovkám.
Normal Light Bulb se na trhu objevuje ve dvou světelný odstínech: denní bílá a teplá bílá. Jejich světelný tok je 1000 lumenů a 810 lumenů. V souvislosti s širokým úhlem vyzařování patří tato nová LED žárovka od Toshiby k nejlepším na trhu.
Širokého vyzařovacího úhlu je dosaženo díky umístění světelných zdrojů do tří výklenků, které jsou umístěny v žárovce jako žebra. Tato konstrukce zároveň zlepšuje chlazení světelných zdrojů, protože zvětšuje chladící plochu. Tyto nové LED žárovky budou nejdříve uvedeny na japonský trh a poté postupně do USA a západní Evropy .
Zdroj: ledinside.com
Loading...
K létu nepatří pouze slunné pláže, procházky po loukách a opalování, ale bohužel také hmyz, mnohdy velmi otravný. S ochranou právě proti této nepříjemnosti nyní bojuje experimentální fyzik Szabolcs Marka. Přišel se zajímavým nápadem, jak proti hmyzu, a především proti moskytům, bojovat pomocí světelné zdi.
Myslíte si, že bojovat proti hmyzu světlem je nesmysl? Světlo přeci naopak hmyz přitahuje. Ovšem Szabolcs Marka přišel s velmi zajímavým zjištěním. Pokud se pomocí infračerveného laseru vytvoří infračervená světelná zeď, hmyz se ji bojí proletět. Světlo hmyzu nijak neubližuje, při průletu by mu neublížilo, přesto zde funguje jakýsi „psychologický efekt“, strach, který zabraňuje hmyzu světelným tokem proletět. Světlo, které bude před hmyzem ochraňovat, bude umožňovat různá nastavení tvarů, kterým si půjde vymezit chráněný prostor.
Tato ochrana má navíc tu výhodu, že je velmi pacifistická. Při vlastní ochraně člověka totiž hmyz neusmrcuje.
Výzkum je dotován nadací Billa Gatese jedním milionem dolarů. Důvody k tomu jsou zřejmé. Pokud by byl výzkum úspěšný a podařilo by se ho dovést do zdárného konce, tato ochrana by mohla napomoci boji proti malárii v Africe, kterou přenáší právě moskyti, ale i další hmyz. V zemích, jako je například Uganda, kde malárie způsobuje přibližně 20 % všech úmrtí, by takový vynález mohl zachránit deseti tisíce životů.
Zdroj: gizmag.com
Loading...