Společnost Philipslumileds představuje nejnovější vylepšení řady Luxeon M, nabízející vysoký světelný tok až 1400 lumenů při účinnosti až 120lm/W.
Inovovaný Luxeon M nabízí lepší homogenitu světelného kuželu a vyšší světelný tok. Vzhledem ke čtyřčipové konstrukci nabízí výrobce celkem tři varianty s typickým napájecím napětím 11,2V, 5,6V a 2,8V dle zapojení čipů (sériové, sério paralelní a paralelní).
Umístěním čipů blízku u sebe se podařilo vtěsnat světelný tok 1200 lumenů na plochu 3 x 3 mm což umožňuje snížit celkový počet LED a větší volnost při návrhu designu svítidla. Luxeon M je k dispozici s indexem podání barev v rozsahu 70 – 90 CRI. Jako u všech nově uvedených LED testuje Lumileds parametry při běžných provozních teplotách okolo 85°C, takže uváděné parametry dobře odpovídají reálnému provozu.
Luxeon M je určen pro venkovní i vnitřní osvětlení a své uplatnění nalezne i při průmyslovém využití. Díky úzkému světelnému paprsku je vhodný i pro LED náhrady žárovek typu MR16 a bodová svítidla.
Zdroj: philipslumileds.com
Loading...
Společnost Fenix uvedla na trh tři zbrusu nové modely čelových svítilen poháněné běžnými tužkovými bateriemi, jedná se o modely Fenix HP05, Fenix HP01 a Fenix HL22.
Nejvýkonnější z trojice nových čelovek je model HP05, který je napájený třemi tužkovými bateriemi. Hlavním světelným zdrojem je bílá LED Cree XP-G R5, která dokáže poskytnout maximální světelný tok až 350 lumenů a dosvit 122 metrů. Mimo to disponuje dalšími třemi stupni výkonu s maximální dobou provozu až 160 hodin, zábleskovým SOS režimem a červeným světlem (Nichia LED).
Model HP01 se liší hlavně napájením a o něco nižším maximálním výkonem. Čelovka HP01 je poháněna dvěma tužkovými bateriemi, nabídne maximální světelný tok až 210 lumenů s dosvitem až 95 metrů. V nejslabším 4 lumenovém režimu poskytne světlo až na 125 hodin. Rovněž je osazen bílou LED Cree XP-G R5 a LED od společnosti Nichia vytvářející méně rušivé červené světlo, které ocení například astronomové.
Poslední novinkou je čelovka Fenix HL22 na jednu tužkovou baterii, která nahrazuje velmi oblíbené čelovky Fenix HL21. Proti staršímu modelu došlo k navýšení výkonu až na 120 ANSI lumenů a to hlavně díky použití modernější LED Cree XP-E2. Mimo to svítilna nabízí další tři režimy s maximální dobou provozu až 53 hodin v 3 lumenovém režimu.
Svítilny Fenix jsou věhlasné pro svou vysokou odolnost a kvalitu zpracování díky použití leteckého tvrzeného hliníku typu T6 a odolného plastu. Jinak tomu není ani u těchto tří nových modelů, čelové svítilny disponují tvrzenou ultra čistou skleněnou čočkou s anti-reflexním povrchem, voděodolností dle standardu IPX-6 (ostřikování silnými proudy vody ze všech směrů) a nárazuvzdorností pádům z výšky až 1 metru. Čelovky lze také naklápět v držáku v rozsahu 60° a tím nastavit požadovaný směr svícení.
Víceúčelové čelové svítilny o váhách 64 gramů (HL22), 134 gramů (HP01) a 161 gramů (HP05), vhodné pro široké sportovní a outdoorové využití, lze pořídit za ceny od 899 do 1559 Kč včetně DPH.
Zdroj: svitilny-fenix.cz
Loading...
Společnost Osram Opto Semiconductor vyvinula dvě nové LED Osram Ostar Projection určené pro kancelářské projektory. Nové diody díky speciální konstrukci dosahují vysokého světelného toku přesahující hranici 1700 lumenů.
Srdcem produktu jsou světelné čipy s plochou 2 mm², které používají nejmodernější technologie výroby, které Osram nazývá marketingovým názvem UX:3. Dvě verze LED zahrnují variantu buď se dvěma čipy (P1W) nebo čtyřmi čipy (P2W) s celkovou světelnou plochou 4mm² nebo 8 mm².
Verze se 4 čipy může při pulzním napájení vyzařovat světelný tok až 1000, 2500 a 8300 lumenů pro modrou, červenou a zelenou barvu. Takto vysoká úroveň jasu vyžaduje napájení pulzním proudem o velikosti 32 A (8A na čip) s frekvencí 240 Hz a střídou 70 %. Takto vysoký napájecí proud samozřejmě vyžaduje optimalizovanou konstrukci výrobku pro správný odvod tepla. Čipy jsou přímo přišroubovány na měděné desce ke zlepšení spojení s chladičem a celkovému zlepšení efektivnosti odvodu tepla.
Zajímavostí nových LED je také použití ploché primární optiky s antireflexním povrchem namísto obvyklé vypouklé čočky. Tato konstrukce by měla zajistit optimální vyzařovací úhel pro použití s optikou v digitálních projektorech.
Dvě nové LED by měly vstoupit do masové výroby během března tohoto roku.
Zdroj: led-professional.com
Loading...
Kosmonauti na mezinárodní kosmické stanici ISS (International Space Station) často trpí syndromem nespavosti, způsobeným hlučným prostředím a prací pod neustálým tlakem. Tento syndrom se objevuje až u poloviny členů posádky, což nelze brát na lehkou váhu. Astronauti ztrácí pozornost, zhoršuje se jim paměť a jsou také náchylnější k nemocem.
Pracovníci NASA se rozhodli vyřešit problém nespavosti instalací speciálních LED panelů, které jsou uzpůsobeny dle posledních poznatků o vlivu barvy a intenzity světla na lidskou psychiku.
Nové LED osvětlení bude simulovat klasické přírodní denní cykly – modrá barva ráno, bílá během dne a načervenalá ve večerních hodinách. Tato světelná terapie by měla pomoci zvládat poruchy spánku. Výzkumy potvrzují, že namodralá barva potlačuje spánek díky zvýšené produkci hormonu melatoninu, který hraje hlavní roli při řízení rytmů den/noc. Naopak načervenalé LED mohou mít opačný efekt, díky čemuž je vyvolávána přirozená ospalost.
Na vybavení speciálním LED osvětlením v americké části kosmické stanice ISS, vyčlenila NASA 11,2 mil USD (250 mil. Kč) a celá realizace by měla být uskutečněna do roku 2016. NASA doufá, že na kosmické stanici ISS budou platit stejné výsledky jako na Zemi a problém s nespavostí bude vyřešen přirozenou cestou, na místo současně podávaných léků na nespavost, které mohou způsobit při dlouhodobém užívání závislost.
Zdroj: gizmag.com
Loading...