Společnost Imalent přichází na trh s jednou z nejvýkonnějších sériově vyráběných svítilen na světě, nesoucí označení Imalent MS12. Tato unikátní svítilna dosahuje světelného toku bechderoucích 53000 lumenů.
Pro takto gigantický výkon bylo použito dvanaáct kusů LED Cree XHP70 a integrovaný Li-ion akumulátor složený z osmi vysoko proudových článků typu 20700. Díky tomu dokáže dvanáctidílný texturovaný reflektor dosvítit do vzdálenosti neuvěřitelných 913 metrů.
Uživatel svítilny má na výběr celkem z 9 režimů výkonu v rozpětí od 53000 lm (3 minuty + 78 minut 15000 lumenů) až po úspornou variantu o světelném toku 300 lumenů s výdrží baterie 55 hodin provozu. K dispozici je rovněž režim stroboskopického blikání pro nouzové situace.
Samozřejmostí svítilny je ochrana proti přehřátí, kdy v případě překročení hranice 55°C je automaticky aktivován zabudovaný ventilátor a je snížen výkon na 15000 lumenů.
Robustní svítilna o rozměrech 25,8 cm (délka) x 5,5 cm (průměr těla) x 12,9 cm (průměr hlavy) je vyrobena z leteckého duralu s odolnou povrchovou úpravou proti poškrábání a rovněž je vodotěsná dle normy IPX8. Plnoštíhlý stroj o váze 1,74 kg a výkonem pohybující se na samotné hranici současných technických možností je předurčen pro profesionální použití nebo jako mimořádným nástroj do rukou opravdového nadšence.
Koncová doporučená cena je 14999 Kč včetně DPH.
Zdroj. svitilny.eu
Loading...
Výzkumný tým společnosti KAIST, tvořený profesorem Seunghyupem Yoo a PhD. kandidátem Jinoukem Songem, vytvořil OLED dosahující vyšší efektivnosti bez použití optických čoček. Pro dosažení tohoto excelentního výsledku bylo použito externí rozptylové médium, které zvýšilo externí kvantovou účinnost (EQE) o více jak 50%.
Tým se zaměřil právě na ladění externího rozptylu světla což významně ovlivňuje celkovou účinnost OLED, která za klasickými anorganickými LED zaostává. Mimo to výroba této technologie umožňuje dosáhnout velkých panelů s nízkými výrobními náklady. Rovněž tato metoda nemění elektrické vlastnosti OLED.
Výzkumníci společnosti KAIST vyvinuli analytickou metodiku, která předpovídá struktury maximalizující účinnost. Kombinovali matematický popis jevů rozptylu s optickým modelem pro vyzařování světla v OLED, který rychle předpovídá vlastnosti mnoha zařízení s různými strukturami. Díky tomuto přístupu tým KAIST teoreticky předpovídal optimální kombinaci vrstev rozptylu a OLED architektur, které mohou vést k maximální efektivitě.
Výsledkem této metodiky je dosažení větší EQE o 56% a světelné účinnosti až 221 lm/W, díky optimálnímu vyladění světelného rozptylu.
Zdroj: ledinside.com
Loading...
Kapesní nabíjecí svítilna Olight S1R Baton II o mini rozměrech 6,3 cm (délka) a 2,1 cm (průměr) dosahuje až neuvěřitelného výkonu 1000 lumenů a dosvitu do vzdálenosti až 145 metrů.
Těchto pozoruhodných výkonů bylo dosaženo hlavně díky LED Cree XP-L v kombinaci s TIR optikou pro optimální světelný kužel. K napájení svítilně postačuje jeden nabíjecí akumulátor RCR123A 550 mAh pro velký proudouvý odběr, v nouzi lze použít i jednorázovou CR123A baterii, ale s ní svítilna nedosáhne na maximální výkon.
Svítilna disponuje celkem 5 režimy osvětlení, volit tak lze mezi silným výkonem 1000 lumenů (37 minut po cca 90 vteřinách automatické snížení na 300 lumenů) nebo nižšími stupni: 600 lumenů, 60 lumenů, 12 lumenů nebo úsporným moon režimem 0,5 lumenu s výdrží 8 dní nepřetržitého provozu. Pro nouzové situace je k dispozici také režim stroboskop o frekvenci 10 Hz po dobu 3 hodin.
I přes malé rozměry svítilna vykazuje vysokou odolnost, tělo je vyrobeno z leteckého duralu s úpravou proti poškrábání a rovněž si lehce poradí i s ponorem do vody do hloubky až 2 metry (dle normy IPX8). Uživatelé také jistě ocení rovnou a magnetickou koncovku, díky které je možno svítilnu nechat stát jako svíčku a rovněž umístit na cokoliv železného.
Všestranný miniaturní pomocník, který se však nemusí vůbec stydět za své výkonnostní parametry je vhodný jako univerzální svítilna do domácnosti či do auta. K dostání je za cenu 1599 Kč včetně DPH.
Zdroj: svitilny.eu
Loading...
Výrobce LED svítilen společnost Fenixlight přichází na trh s nabíjecí červenou blikačkou Fenix BC50R primárně určenou na zadní stranu bicyklu. K napájení bezpečnostní červené blikačky slouží integrovaný lithium-polymerový (Li-pol) akumulátor s výdrží až 72 hodin a kapacitou 240 mAh. K jeho dobíjení je určen moderní USB-C konektor.
Uživatel má na výběr celkem ze 4 světelných režimů od 10 lumenů až po úsporné 2 lumeny s dlouhou dobou provozu. Červená LED blikačka dokáže dosvítit do vzdálenosti až 6 metrů a její světlo je jasně viditelné ve vzdálenosti až 200 metrů od zdroje.
Vysoce kompaktní blikačka o rozměrech 5,1 cm x 2,2 cm x 2,1 cm a zanedbatelné váze pouhých 19 gramů lze mimo jiné také snadno upevnit na oblečení, batoh či čelový popruh. Mimo to je svítilna prachuvzdorná a voděodolná dle standardu IP66 (silný ostřik vody), takže si snadno poradí i se zhoršenými podnebnými podmínkami.
Červená cyklo svítilna Fenix BC50R zajistí bezpečné osvětlení na noční tréninky, pravidelné dojíždění do práce i na vytrvalostní závody, je rovněž použitelná jako univerzální bezpečností svítilna pro běžce a chodce. Nabíjecí blikačku lze zakoupit za příznivou cenu 549 Kč včetně DPH.
Zdroj: svitilny-fenix.cz
Loading...
Tržní podíl LED zažívá již několik let za sebou dramatický nárůst, již v příštím roce by měl celosvětový objem LED osvětlení dosáhnout astronomického podílu 33,3 mld USD (cca 750 mld. Kč). Tržní expanze podle analytiků nebude mít konce, z 22% objemu v roce 2017 by mělo LED osvětlení dosáhnout až 66% již v roce 2022.
Tento boom je ovlivněn hlavně vstupem nových společností, které se zaměřují právě na tuto technologii. Díky zvyšující se konkurenci rovněž klesají výrobní náklady, při současně se zvyšující efektivnosti a trvanlivosti výrobků. Za posledních několik let LED technologie zažívá rovněž konkurenční boj, ze kterého může profitovat zákazník díky neustále se snižující ceně. Společnostem rovněž výrazně klesly marže oproti situaci před 7 lety, kdy bylo jen několik silných výrobců na trhu a ceny podstatně výš.
Jednoznačný pokles cen je viditelný na rozdílu LED ekvivalentu k 60W žárovce zakoupeného v roce 2011, kdy se cena pohybovala okolo 45 USD (cca 990 Kč) a stejně výkonné LED žárovky zakoupeného začátkem roku 2018 za průměrnou cenu okolo 8 USD (160Kč). Tedy současné ceny jsou na 20% původní hladiny. Nejlevnější LED žárovky jsou přitom nyní dostupné za ještě nižší ceny hluboko pod 100 Kč za kus.
Čínští výrobci LED technologií, kteří dokázali významně snížit výrobní náklady a zvýšit dostupnost této technologie, ovšem v současné době musí vzdorovat nové výzvě v podobě cenové války mezi USA a Čínou, kdy byly zavedeny přísné celní bariéry na dovoz LED technologií do USA.
Zdroj: ledinside.com
Loading...