Letošní CES se nesl hlavně v duchu velkoformátových micro LED televizorů a OLED displejů.
Za stranu micro LED displejů byla již v loňském roce k vidění 146” televize “The Wall” vzniklá spoluprací hned několika výrobců Samsung, PlayNitride a Sanan Optoelectronics. Letos společnost Samsung splnila očekávání zákazníků a přišla s 75” verzí a gigantickou 219” verzí.
Společnost PlayNitride, taiwanský LED specialista, dodávající své čipy právě společnosti Samsung, demonstrovala svůj úspěch v technologii micro LED. Společnost představila dva malé displeje micro LED. Jedním z nich je 5 palcový displej s rozlišením 350*170 pixelů s téměř 180 tisíci micro LED čipy v modulu (každý pixel je tvořen třemi RGB micro LED)
Velká pozornost rovněž patřila technologii OLED, která zaznamenává v posledních letech velký boom. Společnost LG představila první rolovací LG SIGNATURE OLED TV R (model 65R9) vycházející z černé obdélníkové základny, která slouží také jako soundbar. OLED panel o velikosti 65” a tloušťce 3 milimetry se může otevřít do režimu “Full View” jako běžný televizor nebo minimalizovat na jednu čtvrtinu jeho velikosti v režimu “Line view”. Zvolit také lze nejmenší režim ”Zero View”, ve kterém se obrazovka sroluje v její základně.
Kromě rolovací televize si společnost LG připravila také instalaci tzv. “LG OLED Falls” (LG OLED vodopád), který kombinuje 260 jednotek zakřivené a ploché OLED obrazovky a tvoří tak velkou zakřivenou panoramatickou megaobrazovku, která zobrazuje živé obrazy.
Zdroj: ledinside.com
Loading...
Začátkem roku 2019 se rozhořel právní spor mezi tchajvanským vývojářem LED technologií Luquidleds a francouzskou společností Girard Sudron.
Celý spor se má týkat technologii LED vláknových žárovek. Dle Luquidleds jsou tři nabízené řady společnosti Girard Sudron předmětem patentového práva společnosti. Žalující strana poukazuje na to, že technologické řešení až 98 modelů žárovek je téměř identické s řešením patentovaným jejich společností.
Luquileds tak požaduje náhradu škody a okamžité pozastavení prodeje těchto výrobků. Spor na evropském kontinentu výrazně podporují všichni distributoři společnosti Luquileds, hlavně v oblastech západní Evropy, kde jsou nejvýznamnější prodeje.
Vysoce flexibilní LED vlákna mohou vytvořit více designových možností svítidel a představují tak velmi estetické osvětlení, které se dle výrobce stalo tržním hitem. Společnosti Luquileds investovala do vývoje této technologie více jak 10 let a vytvořila více jak 100 patentů týkajících se LED vláken.
V poslední letech stále více výrobců LED dbá na dodržování ochrany duševního vlastnictví přes mírnější formy on-line upozornění až po soudní spory.
Z tohoto důvodu by maloobchodníci měli volit pro svůj prodej jen ty výrobky, které mají plnou patentovou ochranu a nehrozí jejích stažení.
Zdroj: ledinside.com
Loading...
Společnost Osram představuje druhou generaci laserových automobilových svítidel PLUS PLPT9 450D_E A01. Nové laserové diody dokáží vrhnout světelný paprsek do vzdálenosti až 600 metrů a zároveň významně zjednodušují systém dálkových svítidel.
Jízda za soumraku a v noci způsobuje vetší zátěž na oči řidiče a zároveň snižuje jeho schopnosti soustředění. Nové světlomety poskytnou lepší světelný komfort díky větší osvětlené vzdálenosti pro lepší reakční dobu řidiče. Velkou výhodou nových laserových diod jsou také kompaktní rozměry laseru o průměru jen 9 mm a výšce menší jak 4,5 mm. Díky těmto parametrům mohou být světlomety v budoucnu mnohem menší a mohou tak vznikat úplně nové designové návrhy světlometů.
Laserové diody nabízejí lepší výkonnostní parametry než klasické LED diody. Při běžném provozním proudu 2,2 A dosahuje modrý laser PLPT9 450D_E A01 optického výstupu 3,5 W a vydává modré světlo s vlnovou délkou 447 nm. S pomocí vhodné optiky se laserové světlo zaměřuje na bod o velikosti několik málo mikrometrů. V tomto bodě je umístěn luminofor, který převádí modré světlo na bílé potřebné pro aplikace předního osvětlení. Za luminoforem následují další optické členy, které se postarají o homogenizaci a rozšíření světelného paprsku pro účely předního osvětlení. Dosažená svítivost je až třikrát vyšší než svítivost světelného zdroje LED. Pro srovnání výrobce uvádí, že laser produkuje 600 cd/mm², zatímco LED diody dodávají přibližně 200 cd/mm².
Zdroj: led-professional.com
Loading...
Zajímavé řešení budoucnosti doručení pěších zásilek představuje startup Postmates, který uzavřel partnerství se společností Velodyn. Pěší doručovatele tak možná již brzy nahradí autonomní vozítko pro krátké vzdálenosti.
Na jedno nabití dokáže vozítko dojet až necelých 50 km s nákladem o hmotnosti až 23 kg, což jsou zcela splňující parametry pro ekvivalent pěšího doručovatele. Robotický doručovatel je rovněž vybaven kamerou, dotykovým displejem pro podpis zásilky a dynamickým osvětlením.
Mozkem celého systému je 8W VLP-16 Puck™ sensor (Velodyn Lidar Puck), prémiový senzor pro snímání a vyhodnocování okolí vozidla. Tento infračervený laserový senzor dokáže snímat okolí na vzdálenost až 100 metrů s přesností +- 3cm o rozsahu 360° a vlnové délce 903 nm. Docílí tak vytvoření realistického virtuální obrazu okolí s detekcí lidí, aut a dalších objektů s četností 600 000 bodů za sekundu.
Postmates vozítko představuje průkopnické řešení doručování zásilek, které usnadňuje obchodníkům spojení se zákazníkem bez potřeby lidského faktoru. Budeme zvědaví, zda se ho podaří nasadit do reálného provozu :)
Zdroj: ledinside.com
Loading...
Rakouská společnost Zumtobel představila svůj nový projekt budovy městské haly v německém Freiburgu.
No projektu se podílela celá řada architektů, společnost Tropp Lighting Desing a hlavní představitelé města Freiburg. Zumbotel dokázal snížít energetické nároky budovy na deficitní stav, tedy sama hala vyprodukuje více proudu než spotřebuje, díky použití velkého množství fotovoltaických panelů.
Budova je stavěna ve funkčním a stylovém designu, kdy byl zvolen oválný tvar budovy a fasáda se štíhlými podlahovými lamelami, které se táhnou podél celé budovy. Vzhled objektu vyzařuje patřičnou důstojností a zároveň je dosaženo mimořádně nízkých energetických nároků budovy.
Osvětlení je řešeno společností Zomtobel úspornou LED technologií, která výrazně přispěla k nízkým energetickým nárokům. Zumtobel poskytuje světlo bez oslnění díky své vícevrstvé konstrukci svítidel, která je vybavena difuzorem a mikro-prismatickou optikou. Zvýšený index vykreslení barev (CRI) o hodnotě vyšší než 90 zaručuje maximální kvalitu světla a autentičnost podání barev v místnostech.
Dosažení této dokonalé kombinace architektury, designu a světla za účelem dosažení nejvyšších standardů pohody, designu a energetické účinnosti pomohla městské budově v Freiburgu stát se první německou administrativní budovou čisté energie.
Zdroj: ledinside.com
Loading...