Německá společnost trinamiX, jež se zaměřuje na vývoj v oblasti spektroskopie a biometriky, v současnosti pracuje na speciálním spektroskopickém modulu, který by se vešel do mobilu. Díky němu by uživatelé mohli snadno kontrolovat některé své zdravotní indikátory (biomarkery).
Spektroskopie jako taková je poměrně široký fyzikální obor, který nalezl zajímavé využití i v biomedicíně. Díky spektroskopii mohou lékaři například monitorovat koncentraci hemoglobinu v krvi, rychle odhalit krvácení do mozku, nebo třeba zjišťovat určitá data o svalech nebo nádorech. Do jisté míry se jedná o neinvazivní náhradu za laboratorní rozbory krve nebo dokonce funkční magnetickou rezonanci (fMRI), ačkoli tyto diagnostické metody nedokáže zcela nahradit. A právě tuto technologii se trinamiX snaží maximálně zmenšit a poskytnout laické veřejnosti.
Pro spolupráci si trinamiX vybral předního výrobce světelných diod LUMILEDS, který poskytuje svou expertízu i vhodné infračervené LED vyzařující tzv. blízké infračervené záření (tzn. blízko viditelného spektra v rozmezí vlnové délky 0,76–1,4 µm). Americká společnost VIAVI, zaměřená mimo jiné na optické inovace, zase dodává vysoce citlivé infračervené detektory, jež snímají záření odražené od těla. Posbíraná data pak zpracovává vysoce výkonný telefonní čipset Qualcom Snapdragon 8 Gen 3, který jako první svého druhu dokáže podporovat generativní umělou inteligenci.
V některých oblastech zdraví by mohla tzv. spotřebitelská spektroskopie nahradit poměrně zdlouhavý proces odběru krve a laboratorního rozboru. Zatím není přesně známo, co všechno bude zařízení „umět“, v tiskových zprávách se prozatím mluví zejména o indikaci hydratace, zdraví pokožky, svalového výkonu a prediabetu.
Zdroje: ledinside.com, lumileds.com, trinamixsensing.com
Loading...
Fenixlight představil novou kapesní svítilnu pro každodenní i outdoorové použití. I s dobíjecí baterií váží pouhých 128 gramů, na délku má 12,1 cm. Klipsna umožňuje připnutí svítilny na části oděvu, magnetická koncovka zase praktické přichycení na železné povrchy. V případě potřeby k ní lze dokoupit i držák na řídítka nebo na cyklistickou přilbu.
Světlo zajišťuje jediná vysoce výkonná LED LUMINUS SST-40 zasazená v kovovém reflektoru. Při nejvyšším výkonu dokáže svítilna vyzářit až 1700 lumenů, což je světelný tok srovnatelný se zhruba čtyřmi průměrnými žárovkami. Při tomto výkonu dokáže reflektor vrhnout světelný kužel na vzdálenost 273 m. Celkem svítilna umožňuje přepínat mezi pěti stupni výkonu pomocí stisku tlačítka. Při delším podržení tlačítka lze navíc aktivovat nouzový stroboskop s oslepujícím blikáním. Tlačítko lze také elektronicky uzamknout proti nechtěnému zapnutí.
Zdrojem energie je vzhledem ke kompaktnosti svítilny menší dobíjecí akumulátor typu 18650 s kapacitou 3400 mAh, který se dobíjí skrze vodotěsný USB-C port v těle svítilny. Maximální výkon dokáže akumulátor sytit přes 2 hodiny, při středním výkonu 150 lumenů výrobce slibuje 17 hodin svícení a při režimu ECO (5 lm) může svítilna svítit až 260 hodin.
Svítilna je voděodolná dle standardu IP68 do hloubky minimálně 2 metrů a odolná proti nárazům při pádu z výšky 1 metru. Jak už je u svítilen Fenix zvykem, i zde byl použit letecký tvrzený hliník, který poskytuje vysokou odolnost při zachování relativně nízké hmotnosti. Maloobchodní cena je 1799 Kč včetně DPH.
Zdroje: kronium.cz
Loading...
Dezinfekce pomocí ultrafialového záření (zpravidla jde o krátkovlnné záření UVC) zažila velký boom zejména v souvislosti s globální pandemií covid-19. Od roku 2020 jsme se tak mohli setkat s mnoha zajímavými projekty využívající germicidní UVC LED, například pro dezinfekci vzduchu v místnosti, vlaků metra nebo bankomatů.
Není tedy pochyb o tom, že prodeje takovýchto germicidních UV (GUV) produktů najednou prudce stouply. Jak se teď ale ukazuje, ne všechny produkty označované výrobcem za germicidní splňují náležité technické parametry. Na časté nesrovnalosti upozornil v nové zprávě úřad CALiPER spadající pod americké ministerstvo energetiky, který testoval 13 světel označovaných výrobcem jako GUV.
Dva produkty například místo slibovan ého dezinfekčního UVC ve skutečnosti vyzařovali převážně jen dlouhovlnné UVA záření s minimálními dezinfekčními účinky, zatímco tři další dokonce nevyzařovaly ani to. Jiné produkty zase uváděly netestovatelné, protichůdné či nejednoznačné údaje o výkonu, případně používaly nesprávné jednotky či terminologii. Kromě toho se u produktů velmi lišila efektivita vyzařování, ačkoli někdy používaly ty stejné technologie.
Řešení tohoto problému se tak nabízí zejména ve vytvoření určitých průmyslových standardů ohledně dezinfekčních UVC světel, stejně jako ve vzdělávání výrobců a prodejců ohledně GUV technologií, jejich správného měření a správného uvádění technických parametrů. A ačkoli se tento velký problém momentálně provalil na americkém trhu, bylo by nejspíš zajímavé udělat takovýto průzkum i v EU.
Zdroj: led-professional.com, energy.gov
Loading...
Fenixlight uvádí na trh novou taktickou svítilnu. Již osvědčené funkce, jako je silný oslepující stroboskop, zasazení akumulátoru mezi dvě pružiny kvůli zpětnému rázu a úderný ráfek s wolframovými hroty v čele svítilny tentokrát doplňuje nový systém taktického ovládání.
Na rozdíl od předchozích taktických a loveckých svítilen se tentokrát projektanti Fenixlight rozhodli zavést nový patentovaný systém ovládání Flexisensa. Na zadní straně svítilny zde namísto klasických dvou tlačítek (taktické + ovládací) nalezneme jen jedno taktické tlačítko doplněné o přepínací páčku se třemi polohami. Díky ní může uživatel jednoduše volit mezi (1) uzamknutím svítilny, (2) služebním módem se čtyřmi stupni výkonu a (3) taktickým módem, který umožňuje rychlé zapnutí/vypnutí nevyššího výkonu, případně aktivaci stroboskopu po namáčknutí taktického tlačítka.
Zdrojem světla je tentokrát jedna prémiová LED Luminus SST-70 zasazená do reflektoru s tvrzenou antireflexní skleněnou čočkou. Díky ní svítilna poskytuje zaměřený paprsek na vzdálenost až 480 metrů při maximálním světelném toku 3200 lumenů.
Vysokou kapacitu 5000 mAh poskytuje Li-ion akumulátor typu 21700, který se dobíjí se skrze USB-C port ukrytý pod šroubovací maticí. Maximální výkon dokáže napájet 2,25 hodin, naopak při nejnižším výkonu 30 lm může svítilna svítit až 50 hodin.
Od stejného výrobce lze ke svítilně dokoupit montáž na zbraň, kabelový spínač pro dlouhé zbraně a třeba také červený filtr na reflektor. Taktická svítilna je vyrobena z leteckého tvrzeného hliníku s ochranou proti poškrábání, výrobce zaručuje odolnost proti pádu z výšky 1 metru a voděodolnost do hloubky 2 metrů pod hladinou. Cena svítilny je 3 799 Kč včetně DPH.
Zdroj: kronium.cz
Loading...
Výzkumníci za japonské Ósacké univerzity pod vedením vědce Hiroty Hondy vytvořili zařízení, které generuje takzvané hluboké ultrafialové záření (deep-UV, DUV) s velmi úzkým rozpětím vlnové délky, jež dokáže zabíjet patogeny v prostředí a zároveň je neškodné pro lidi. Použili při tom proces zvaný druhé harmonické generování (second harmonic generation, SHG), které se opírá o fyzikální princip, že frekvence fotonu je úměrná jeho energii.
Za použití speciálně navrženého vlnovodu, který může ovládat orientaci krystalu nitridu hliníku, vědci dokázali spojit dva fotony s poloviční energií do jednoho fotonu s dvojnásobnou energií, a tedy i dvojnásobnou frekvencí. Tímto způsobem mohli vytvořit zmiňované DUV záření bezpečné pro člověka s velmi úzkým rozpětím vlnové délky.
Dle výzkumníku může nový objev vydláždit cestu pro kompaktní a efektivní DUV dezinfekční nástroje, které by šlo použít i s ohledem na bezpečnost vůči lidem. Jak už jsme totiž psali dříve, běžné dezinfekční UV záření může mít závažné důsledky pro zdraví kůže. Nová metoda japonských vědců se navíc může stát levnou a efektivnější alternativou ke stávajícím zdrojům DUV, jako jsou excimerové lampy a LED, které mívají nízkou efektivitu nebo krátkou životnost.
Zdroje: ledinside.com, iopscience.iop.org, interestingengineering.com
Loading...