Fenixlight představil aktualizovanou verzi své (nejen) běžecké čelovky HM65R-T. Základní premisou je opět dvojice reflektorů s odlišnou teplotou světla. Kromě mírného zvýšení maximálního světelného výstupu na 1600 lumenů se výrobce tentokrát zaměřil především na zlepšení uživatelských vlastností.
Zatímco předchozí verze dávala na výběr mezi studenou a neutrální teplotou světla, V2.0 již namísto neutrální bílé nabízí vyloženě teplé světlo, zhruba 3000 K – to je pro srovnání už docela blízko vřelému světlu z klasických vláknových žárovek. Nejen že je teplá barva světa pro mnoho lidí příjemnější na pohled, ale také poskytuje lepší viditelnost při mlze, mrholení či sněžení.
Každý ze dvou reflektorů (dálkový a šířkový) je ovládán nezávisle vlastním tlačítkem, svítilna ale neumožňuje jejich souběžné zapnutí. Podržením obou tlačítek najednou lze aktivovat zámek proti nechtěnému zapnutí svítilny během jejího přenosu v batohu či kapse.
Akumulátor typu 18650 s kapacitou 3400 mAh se nabíjí skrze USB-C port zabudovaný v těle čelovky, plné nabití by mělo proběhnout do 3 hodin. Nouzově lze dobíjecí akumulátor vyměnit za dvě obyčejné baterie typu CR123A. Maximální světelný výstup 1600 lm dokáže napájet 3 hodiny, zatímco při středním výkonu 400 lm vydrží 12 hodin a nejnižší výstup 5 lm může svítit až 300 hodin. Nechybí ani indikátor stavu baterie, který je řešen pomocí čtveřice malých LED a ukazuje tak úbytek o každých 20 % kapacity.
Nastavení popruhu je opět řešeno pomocí výrobcova vlastního systému FitSystem, kde uživatel namísto běžných přezek používá otočné kolečko – v aktuální verzi lze kromě utahování ovládat už i povolování popruhu. Zajímavou novinkou je i nouzová píšťalka zabudovaná do plastové přezky popruhu, čímž výrobce reaguje na požadavky organizátorů různých ultra závodů. V nouzi lze také využít mód blikání signálu SOS.
Čelovka je plně voděodolná dle standardu IP68, s ponorem až do hloubky 2 metrů. Výrobce zaručuje také její přežití vůči pádům z výšky dvou metrů a schopnost fungovat v rozmezí extrémních teplot -35°C až +45°C. Přitom si zachovává velmi nízkou celkovou váhu 140 gramů díky využití magnesiové slitiny. Maloobchodní cena činí 2 699 Kč.
Zdroj: kronium.cz
Loading...
NASA už několik let používá LED osvětlení pro pokusy s pěstováním rostlin ve vesmíru, a to ve speciálním modulu na Mezinárodní vesmírné stanici. Nyní se chce o něco podobného pokusit na Měsíci.
Lidé naposledy stanuli na povrchu Měsíce v roce 1972, ale nejspíš už jste mohli zaslechnout, že let lidí na Měsíc je opět ve hře v rámci mise Artemis III. Podle momentálních informací k tomu dojde nejdříve v roce 2026. Až se tak ale stane, pak bude jedním z úkolů astronautů složit na Měsíci hortikulturní jednotku zvanou LEAF (Lunar Effects on Abricultural Flora), a to spolu s dalšími jednotkami pro měření seismické aktivity a dielektrických charakteristik.
LEAF bude zkoumat fotosyntézu, růst a systémové stresové reakce rostlin v podmínkách kosmického záření a nižší gravitace. Získaná data pak napomohou v porozumění možnostem pěstování plodin mimo Zemi. Kromě samotného růstu se projekt bude zajímat také o pohlcování CO2, poskytování kyslíku rostlinami a čištění vody v podmínkách na Měsíci.
V plánu je pěstovat tři rostliny: brukev řepák (listová zelenina s olejnatými semeny), huseníček rolní (významná modelová rostlina pro vědecké experimenty, potenciálně i jedlá) a drobničku (vodní rostlina konzumovaná v některých asijských zemích).
Zdroje: ledsmagazine.com, nasa.gov
Loading...
Lumileds představil novou generaci CoB LED čipů s indexem podání barev (CRI) nad 90 Ra a parametrem SDCM o hodnotách 2 a 3. Pod zkratkou tohoto méně známého parametru se skrývá „Standard Deviation Colour Matching“ a jednoduše řečeno jde o metriku barevné rozdílnosti LED čipů. Na stupnici 1-10 představuje hodnota 1 zcela minimální rozdíl, 2 a 3 sotva rozpoznatelné rozdíly a 4 nebo více už snadno rozpoznatelné rozdíly. Do domácností je přitom ideální hodnota 2-3, ačkoli mnohé levnější produkty dosahují mnohem vyšších hodnot.
Zkratka CoB LED (chip-on-board) znamená, že se jedná o větší množství menších čipů, jež jsou umístěny na jediném teplotně efektivním podkladu, přikryté jednolitou vrstvou luminoforu. Protože tyto jednotlivé čipy nemají vlastní rámy, luminofory ani čočky, jako je tomu u běžných LED, mohou být hustě osázeny na malé ploše. V praxi tak při stejné velikosti poskytují vyšší světelný výstup. Díky jednolité vrstvě luminoforu také mohou potenciálně mít i konzistentnější barvu světla, než kdyby bylo stejného výkonu dosahováno spojováním samostatných LED.
Mezi další parametry nových LUXEON CoB LED dále patří:
- 1,000 h HTOL If=2 x typical, Tj=125°C
- 1,000 h WHTOL 85°C/85% RH, DC
- 500 cycles Power TMCL
- 30,000 cycles of Power Switching
- ESD 8 kV
Zdroje: led-professional.com, lumileds.com
Loading...
TrendForce – výzkumný institut v oblasti polovodičů sídlící na Tchaj-wanu – zveřejnil ve své nejnovější zprávě zajímavý výhled pro globální trh s LED osvětlením. Odhaduje, že letos bude z celkového prodeje 13,5 miliard LED světel zakoupeno 5,8 miliard kusů jakožto sekundární náhrada (tzn. výměna již vysloužilého LED světla za nové). To je téměř třikrát více, než v roce 2022 – mimo jiné to značí, že první vlna nahrazování klasických žárovek/zářivek za úspornější LED se už blíží ke konci.
LED osvětlení je zpravidla stavěno na životnost 15 až 40 tisíc hodin, díky čemuž může sloužit zhruba 7 až 10 let. To znamená, že především LED světla pořízená mezi lety 2014 až 2016 se letos dočkají velkého sekundárního nahrazování. Tento trend bude pochopitelně dále jen růst. Jak dále předvídá TrendForce, prodeje takovýchto sekundárních náhrad poprvé překonají prodeje prvotních náhrad už v příštím roce 2025.
Právě díky těmto masivním náhradám se do budoucna očekává, že globální trh s LED osvětlením se dostane do mnohem stabilnější polohy, kde bude možno očekávat i jisté cyklické jevy. V takovémto prostředí pak pravděpodobně bude i mnohem více záležet na renomé jednotlivých značek a návratnosti zákazníků k nim, třeba i po těch dlouhých deseti letech. Odhaduje se, že LED technologie už momentálně tvoří kolem 70 % osvětlení na celém světě.
Ohledně sekundární náhrady se nicméně očekávají i jisté překážky. Mnoho domácností postrádá povědomí ohledně potřeby náhrady a jednoduše preferují nižší cenu nad kvalitou – dosud se do mainstreamu nedostaly novější koncepty světel, které jsou šetrnější k našemu zdraví i prostředí, například nižším podílem modré složky světelného spektra nebo třeba vyšším indexem podání barev (CRI).
Zdroj: ledinside.com
Loading...
Ohledně venkovního LED osvětlení někdy zaznívá jistý druh kritiky, že vytváří světelný smog a narušuje život nočních živočichů, například netopýrů. Jak se však ukázalo v nové britsko-kyperské studii, tahle “rušivost” LED by někde mohla být i ku prospěchu.
Výzkum ukázal, že zelené LED připevněné na rybářské sítě mohou potenciálně plašit mořské želvy, rejnoky a jiné živočichy, které se do nich omylem zaplétají. Obzvláště ve středozemním moři jsou tyto vedlejší úlovky velmi častým problémem, který vede k soustavnému úbytku některých druhů. Odhaduje se, že jen na Kypru samotném takto ročně umře kolem 2800 želv. Navíc je to nákladné i pro samotné rybáře, kteří pak nechtěné živočichy musí rozplétat a přebírat.
Experiment mají na svědomí vědci z britské University of Exeter, kteří spolupracovali s menšími rybáři ze severní (turecké) části Kypru. Světelné zařízení převzali od britské společnosti Fishtek Marine, která se specializuje právě na takovéto světelné, akustické či pulzní plašičky pro rybáře. Konkrétně vyžili její upravené zařízení NetLight (na fokách). Technicky jde o zcela obyčejnou „blikačku“ na AA baterky ve vodotěsném pouzdře.
Výsledky studie poukázaly na pokles o 42 % želv a 50 % rejnoků nechtěně chycených do sítí. Světla zároveň nijak neovlivnila úlovek komerčně lovených druhů ryb. Jak už je to ale ve vědě běžné, do budoucna jsou žádoucí další studie provedené ve větším měřítku, které skutečnou funkčnost těchto zařízení dále ověří.
Zdroje: ledsmagazine.com, fishtekmarine.com, sciencedirect.com
Loading...