Praktická dobíjecí lucerna Fenix CL22R dostala navíc i barevné LED

David Ruth | LED svítilny,Svítilny | 29.9.2024

Fenixlight představil zajímavou kompaktní lucernu tak akorát do dlaně, která kombinuje již dříve osvědčené vychytávky s novými nápady. Základem je teplé kruhové osvětlení (3000 K) pro příjemné osvětlení stanu či posezení, které doplňuje klasický kužel světla (6500 K) vycházející ze spodní strany lucerny – ten lze využít i jako klasickou svítilnu s dosvitem až 80 metrů, třeba pro noční procházku po kempu. Jas obou světel lze volně regulovat otočným ovladačem, navíc je lze zapnout i souběžně. Úplnou novinkou v řadě svítilen od Fenixe je vícebarevné ambientní osvětlení pro vytvoření jedinečné atmosféry.

Kruhové 360° osvětlení lze volně regulovat v rozmezí 5 až 200 lumenů, zatímco spodní svícení se pohybuje mezi 5 a 300 lumeny světelného toku. Při společném zapnutí obou módů naráz tak můžete získat až 500 lumenů, což je zhruba výstup jedné klasické 40 W žárovky. Na toto maximum lze svítit až 4 hodiny, což je na tak malou lucernu slušný výkon. Pokud se však spokojíte s nižším jasem, můžete na jedno nabití svítit v řádu až desítek hodin.

Zmiňované barevné osvětlení lze zapnout ve dvou módech – plynulé přecházení po barevném spektru nebo poblikávání různých víceméně náhodných barev najednou. Světelný tok 17 lumenů baterii příliš nevyčerpá. Obdobně úsporné je také čistě červené osvětlení o výkonu 10 lumenů, které se hodí pro tlumenější posvícení, které nebude přitahovat hmyz ani vás neprobudí při noční výpravě na toaletu. Případně jej lze zapnout i jako nouzové červené blikání.

Akumulátor je vestavěný, s kapacitou 2600 mAh. Nabíjí se skrze USB-C konektor v těle svítilny. Skvělou funkcí je i jednoduchý indikátor stavu nabití baterie, který je tvořen čtyřmi malými LED. Lucernu můžete při sníženém výkonu používat i během nabíjení.

LED lucerna Fenix CL22R váží jen 135 gramů a na výšku má 11,5 cm, takže nezabere příliš drahocenného místa v krosně. Lucerna je odolná proti prachu a dešti podle standardu IP65 a odolat by měla pádům z výšky až 1,5 metru. K dostání je za 1 399 Kč.

Zdroj: kronium.cz

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Projektory pomalu nahrazují problémové rtuťové výbojky za šetrnější LED a LD

David Ruth | Lasery,LED osvětlení | 27.9.2024

Mnoho projektorů dnes stále ještě používá jako primární světelný zdroj vysokotlaké rtuťové výbojky. Ačkoli se od jakýchkoli rtuťových zářivek a výbojek plošně ustupuje z důvodu ochrany životního prostředí (například jednopaticové kompaktní žárovky definitivně skončí už tento rok), speciální výbojky do projektorů dostaly zvláštní výjimku přinejmenším do roku 2027.

Náhrada výbojek za LED i LD (laserové diody) dosud z finančních i dalších důvodů probíhala docela pomalu. Podle odhadů předního japonského výrobce LED a LD Nichia se dnes tyto šetrnější zdroje světla používají jen ve 35 % prodávaných projektorů. Hodně však záleží na konkrétním sektoru. Podívejme se na ně podrobněji.

Kino projektory

Nejvýkonnější projektory se světelným tokem přes 20 000 lumenů nalezneme v kinech. Zde už přes 90 % projektorů na trhu využívá jako zdroj LD. Laserové diody zde oproti rtuťovým výbojkám výrazně snižují náklady – jsou mnohem efektivnější, úspornější a především mají až několikanásobně delší životnost.

High-End projektory

Stále ještě špičkové projektory s výstupem 8 000 až 20 000 lumenů se používají také pro různé větší akce a videomapping. I tady z úsporných důvodů tvoří LD zdroje přes 90 % segmentu.

Mainstreamové projektory

Jsou to různé školní a konferenční projektory v rozmezí 2 000 až 8 000 lumenů, které dodnes převážně zůstávají u rtuťových výbojek. LD zdroj je dnes použit jen ve 30 % nových produktů. Jak však ukazuje graf, jejich podíl rok od roku roste, navíc se v tomto segmentu začínají kromě LD a výbojek používat i špičkové, vysoce výkonné LED.

Malé projektory

V tomto segmentu převážně domácích projektorů do 2 000 lumenů se rtuťové výbojky vůbec nepoužívají. Dominují zde výkonné LED, které se zde začaly používat už před deseti lety.

Zdroj: ledinside.com

https://ledinside.com/news/2024/9/2024_09_02_01

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Vědci pomocí neurálních sítí zlepšili IR rozpoznávání obličeje

David Ruth | Věda | 23.9.2024

Existuje hned několik metod a technologií na rozpoznávání obličeje, přičemž nyní zaznamenalo značný pokrok termální rozpoznávání založené na infračerveném záření. To především poskytuje výhody tam, kde mají obyčejné kamerové systémy založené na viditelném záření svá omezení. Ty totiž chybují nejen ve zhoršených světelných podmínkách, ale problém jim mnohdy dělají i tmavší odstíny kůže.

Termální rozpoznávání staví na tom, že každý z nás má v obličeji jedinečný „teplotní pattern“, který je utvářen především cévní a tkáňovou strukturou. IR metoda tak může skvěle fungovat na komkoli z nás třeba i v noci. Jednou z takových vlaštovek běžného využití byla například čínská Xiaomi, která takovouto formu biometrické autentizace nainstalovala do svého vlajkového smartphonu.

Většímu rozšíření takovéto technologie však dosud bránily značné technologické nedostatky – degradace obrazu vlivem šumu, rozmazání, kolísání teploty obličeje v různých situacích a také změny výrazu tváře.

S těmito nedostatky se teď údajně vypořádali vědci z Arab Open University a Kuwait Technical College. Ve své studii zveřejněné v International Journal of Information and Communication Technology demonstrovali efektivní využití tzv. konvolučních neurálních sítí (CNN), konkrétně architektury ResNet-50.  S tímto nástrojem dokázali zlepšit IR rozpoznávání obličeje, což úspěšně vyzkoušeli na vzorku 7500 termosnímků.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Historie CRI aneb proč jsme pod starším osvětlením vypadali tak nemocně

David Ruth | LED osvětlení,Osvětlení | 20.9.2024

Při koupi osvětlení se většina lidí zaměřuje na základní parametry jako je energetická efektivita, světelný tok vyjádřený v lumenech a teplota světla. Existují však i méně známé charakteristiky, mimo jiné index podání barev (color rendering index – CRI).

Když to zjednodušíme, CRI nám v podstatě na stupnici od 0 do 100 říká, jak věrně nám dané světlo umožňuje rozeznat barvy předmětů. Při hodnotě 0 Ra bychom nerozeznali modrou od zelené, kdežto hodnota 100 Ra (tj. přirozené světlo) umožňuje rozlišit třeba i jemné rozdíly mezi pruskou modří a modravým tyrkysem. Za pohodlnou hodnotu do domácnosti se považuje minimálně 80 Ra.

Pojďme se na paramatr CRI podívat blíže a začněme historicky od vláknových žárovek. Ty měly přirozeně 100 Ra, avšak kvůli nezměnitelné teplotě světla (cca 2800 K) skýtaly menší pole využití. Nedalo se při nich třeba malovat nebo míchat barvy, alespoň však byly příjemné k používání.

V roce 1938 představila velká americká firma General Electric Company (GE) první fluorescenční zářivky, které si pak v 50. letech získaly velkou popularitu. Oproti tehdejším vláknovým žárovkám totiž dokázaly dobře osvětlit celou místnost, nikoli jen relativně omezenou oblast.  Zářivky tehdy jako luminofor používaly halogenfosforečnan vápenatý. Výsledné bílé záření vytvářely tím, že kombinovaly modré a oranžové světlo – změnou jejich poměru se dala měnit výsledná teplota světla od 3000 K (teplá bílá) po 6500 K (studená denní bílá).

Srovnání efektivity a CRI u zářivek a LED

Podle dané teploty se pak CRI  zářivek pohybovala v rozmezí hodnot 60 až 70 Ra, což pro domácí ani pracovní použití není nijak příjemné. Zářivky navíc postrádaly některé složky červeného světla (jmenovitě R13 a R15), kvůli čemuž se v jejich svitu špatně „vyobrazovala“ přirozená barva pokožky. Proto jsme kdysi pod zářivkami vypadali tak zvláštně nezdravě.

V 70. letech přišel nizozemský Philips s velkou inovací. Jeho tzv. třípásmové zářivky kombinovaly několik luminoforů, kdy bylo výsledné bílé světlo tvořeno kombinací červeného, zeleného a modrého světla. Nejen že tím nizozemci zlepšili efektivitu zářivek zhruba 1,5krát na 100 lm/W, ale také zlepšili CRI na hodnoty 80 až 88 Ra. S dodatečným přidáním červených složek pak dokázaly špičkové modely přesáhnout i hranici 90 Ra. V té době také vznikl parametr CRI, tak jak jej známe dnes (s dodatečnými úpravami v 90. letech), stála za tím Mezinárodní komise pro osvětlování sídlící ve Vídni.

V tomto století jsme byli svědky rozšíření LED osvětlení. Výrobci se v rané fázi vývoje předháněli ve zdokonalování jeho efektivity, takže diody brzy překonaly i třípásmové zářivky – přitom však ale víceméně ignorovali parametr CRI, který dosahoval hodnot jen 70-80 Ra. Opět jsme se tak vrátili k tomu, že pod umělým osvětlením vypadaly lidské tváře jaksi hůř. Dnes už se ale naštěstí dají sehnat LED svítidla s vysokou energetickou efektivitou, která zároveň věnují pozornost indexu podání barev CRI.

Zdroje: nichia.co.jp, ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Společnost ARIGA do svého majetku pořídila elektromobil

Tomáš | Úsporné technologie | 18.9.2024

Prezentace výsledků projektu v rámci programu OPPIK

Elektromobil Tesla

V letech 2019 – 2020 společnost ARIGA s.r.o. realizovala projekt Elektromobilita v rámci programu Nízkouhlíkové technologie, který spadá pod Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (2013 – 2020). Společnost ARIGA s.r.o. získala celkovou dotaci ve výši 337500,- Kč.

Implementace inovativní technologie čisté mobility ve společnosti ARIGA s.r.o. proběhla zakoupením elektromobilu značky Tesla. Pořízený vůz je využíván pro pracovní cesty z provozovny ve Středočeském kraji. Slouží jak pro obchodní cesty k odběratelům či dodavatelům, tak například i pro operativní přesun zboží v rámci firmy. Jeho použití se ukázalo jako poměrně široké, univerzální, navíc z hlediska provozních nákladů i jako velmi ekonomické.

Ač na začátku zaměstnanci přistupovali k vozu s obavami zejména kvůli kratšímu dojezdu vůči autům se spalovacím motorem, z praktické zkušenosti se ukázalo, ze většinou není třeba během cest v okruhu zhruba 200 km řešit nabíjení, vůz zvládne trasu tam i zpět bez nabíjecí zastávky, přičemž tyto výjezdy tvoří absolutní majoritu použití elektromobilu. Při poměrně častých cestách do větších měst je naopak řidiči vítáno bezproblémové parkování vzhledem k výhodám pro majitele elektromobilů v rámci parkovacích zón. U realizovaných cest se ukázala jako velmi spolehlivá síť nabíječek výrobce vozu, jenž zajišťuje rychlý přesun při delších cestách, které vyžadují nabíjení.

Oceňujeme, že ve firmě můžeme používat elektromobil, jenž nezatěžuje životní prostředí lokálními emisemi, je tichý a můžeme tak přispět ke zlepšení prostoru, ve kterém všichni žijeme.

Rádi bychom v budoucnosti instalovali ve firmě i fotovoltaické panely, které by nám umožnily nejenom skutečně bezemisní provoz elektromobilu, ale zároveň by nám zabezpečily po většinu roku i nezávislost na dodávce elektřiny z rozvodné sítě a to zejména s ohledem na neustále rostoucí ceny energií.

Projekt Elektromobilita

Název programu ze kterého byl projekt podpořen:
Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, program podpory Nízkouhlíkové technologie, Výzva IV programu podpory Nízkouhlíkové technologie – Elektromobilita.

Název projektu v rámci programu:
Elektromobilita – ARIGA s.r.o.

Jméno žadatele:
ARIGA s.r.o.

Termín realizace:
23. 4. 2019 – 27. 3. 2020.

Způsobilé výdaje:
Pořízení 1 ks vozidla – elektromobilu v kategorii BEV, celkem 450000,- Kč.

Popis projektu:
Projekt žadatele ARIGA s.r.o. v rámci IV. Výzvy programu podpory NUT zavedl do činnosti podniku inovativní technologie (TRL 9) čisté mobility. V rámci způsobilých výdajů byl pořízen 1x elektromobil pro vlastní potřebu. Projekt je realizován ve Středočeském kraji.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Klasifikace CRI a zvláštní případ venkovního osvětlení

David Ruth | LED osvětlení,Osvětlení | 17.9.2024

V minulém článku jsme se zaměřili na historii parametru CRI, který se značně proměňoval s technologických vývojem fluorescenčních zářivek a později LED zdrojů. Nyní navážeme se zajímavými oblastmi toho parametru, o kterých jste možná ani neslyšeli.

Začněme klasifikací CRI, se kterou se lze setkat spíše v různých profesionálních oblastech. V rámci zářivek se rozlišují čtyři třídy CRI (viz první tabulku). Nejvyšší třída AAA se docela pochopitelně používá v galeriích, tiskárnách a prakticky všude, kde se nějak pracuje s barvami. Vysoká třída AA je pak vyžadována například v obchodech (představte si, že si koupíte nějaké oblečení, které by pak na denním světle mělo zcela odlišný odstín).

Nicméně výroba většiny zářivek definitivně končí do roku 2027 , takže je už nyní nahrazují LED zdroje, kde se používá odlišná klasifikace CRI (viz druhou tabulku).

  • Standard s nízkým CRI je určen primárně pro venkovní osvětlení
  • Class 1  nad 80 Ra je minimum pro domácnosti a kanceláře
  • Class 2 přesahující 90 Ra lze využít i v obchodech nebo v lékařské sféře
  • Class 3 s hodnotami nad 95 Ra už lze použít v muzeích a galeriích
  • Class 4 s dalšími specifickými parametry se hodí i pro profesionální tisk, kontrolu barev apod.

Zajímavá je také situace ohledně CRI u venkovního osvětlení. Ačkoli se i v této oblasti plošně zavádí LED osvětlení, celosvětově zde stále ještě převládají vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS), jež vydávají charakteristické oranžové světlo – pokud se podíváme na kvalitní satelitní snímky noční Země, uvidíme převážně oranžovou záři měst.

HPS zdroje mají velmi nízké CRI – podle některých zdrojů cca 5 Ra, podle jiných mají dokonce zápornou hodnotu -44 Ra. Každopádně pod nimi ani nerozeznáme barvu auta nebo oblečení, zato však vydávají velmi příjemné až nostalgické osvětlení, které nejvíce sluší historickým částem měst. Vyskytly se i případy, kdy se po nátlaku rezidentů nahrazovaly nové LED zdroje zpět na sodíkové výbojky. A přestože HPS také obsahují rtuť, jejich zákaz zatím není na stole i kvůli absenci plnohodnotné náhrady.

Nicméně Nichia nedávno představila poměrně přesvědčivou LED náhradu za tyto venkovní sodíkové výbojky, které dokážou napodobit jejich světlo s barevnou teplotou 1800K. Jejich CRI je přitom kolem 70 Ra, což umožňuje rozpoznat alespoň základní barvy. Navíc mají až třikrát delší životnost 60 000 hodin.

Zdroje: Zdroje: nichia.co.jp, ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Nabíjecí zbraňová svítilna Olight PL-3R Valkyrie s výstupem 1500 lm

David Ruth | LED svítilny,Svítilny | 5.9.2024

Přední výrobce taktických a zbraňových svítilen Olight navrhnul špičkovou svítilnu pro krátké zbraně, která v této kategorii patří k těm nejvýkonnějším, při zachování kompaktních rozměrů a váhy 107 gramů. V nejvyšším režimu dokáže vydat světelný tok až 1 500 lumenů, tedy výstup srovnatelný se třemi klasickými 40W žárovkami koncentrovaný do úzkého kuželu světla. Takto dosvítí na vzdálenost až 205 metrů.

Celkem svítilna nabízí 3 stupně výkonu. Kromě zmíněných 1 500 lumenů (2 minuty svícení, následně se výstup automaticky snižuje na 600 lm) je to dále 1000 lm a 300 lm. To navíc doplňuje stroboskop. Pokud u živatel bude chtít, může výkon „zablokovat“ na trvalé hodnotě 1500 nebo 1000 lumenů.

Zbraňová svítilna je opatřena dvěma vystouplými tlačítky po každé straně, aby byla stejně dostupná pravákům i levákům. Akumulátor má kapacitu 900 mAh a nabíjí se pomocí USB kabelu s magnetickou koncovkou. Zatímco nejvyšší výkon dokáže napájet zhruba 40 minut, v úsporném režimu lze svítit něco přes hodinu a půl.

Konstrukce Olight PL-3R je stavěná na zbraňové lišty standardu 1913 (Picatinny) i GLOCK. Po zasunutí stačí svítilnu zajistit otočným kolečkem bez nutnosti použít nářadí. Tělo je vyrobeno z lehké a odolné hliníkové slitiny, rozměry činí 81 x 36,6 x 32,5 mm. Dle standardu IPX6 je svítilna voděodolná vůči silně stříkající vodě. Cena je 3 119 Kč včetně DPH.

Zdroj: svitilny.eu

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck