Kontrola srdeční arytmie pomocí laserové technologie?
Ruští vědci z MIPT objevili zajímavý způsob jak ovlivnit chování srdečních svalových buněk za použití laserového záření. Tato studie pomůže vědcům lépe pochopit mechanismy srdce a léčit jeho poruchy.
Dle vyjádření jednoho z autorů studie, prof. Konstantin Agladze, může tato studie vést k tomu, že jednoduchým stlačením tlačítka bude v budoucnu léčena arytmie srdce. Ta v akutní formě patří k hlavním příčinám úmrtí ve světě, celkově stojí za každým 8 úmrtím.
Týmu vědců se již podařilo zajistit růst svalové tkáně na podkladu “pavoučího hedvábí”. Další krokem je snaha o nalezení způsobu ovládání této svaloviny.
Pro studii tohoto typu onemocnění je třeba vytvořit tzv. arythymia in vitro, na což byla použita modifikovaná verze azobenzenu (azoTAB). Jedná se o molekulu složenou ze 2 benzenových kruhů spojených 2 nitrogenovými atomy. Jestliže je tato molekula ozářena UV světlem benzen změní postavení molekul, při zpětném ozáření standardního světla, se opět vrací do původní polohy. Tudíž Azotabová sloučenina může existovat ve dvou tvarech, v závislosti na vlnové délce světla použitého k ozařování.
V zjednodušeném výkladu složitého chemického procesu, Dr. Agladze věří, že při použití zařízení podobné projektoru s laserovým osvětlením, dokáží vědci vytvořit v srdečním svalu požadovanou koncentraci aktivní formy azoTABU. V případě funkčnosti tohoto předpokladu bude snadné kontrolovat srdeční buňky v každé části srdce.
Ovšem prozatím jsou všechny tyto domněnky pouze na bázi pouhé teorie, přesné účinky azoTABU nejsou stále jednoznačně prokázány. Další poznatky budou přibývat během plánované klinické studie, která posune tento výzkum vpřed.
Zdroj: ledinside.com