Vědci vynalezli první kompaktní laser s laditelnou vlnovou délkou

David Ruth | O nás | 17.12.2024

Vědci z japonské Ósacké univerzity vytvořili světově první polovodičový modrý laser s měnitelnou vlnovou délkou s citlivostí na desetiny nanometrů. Jedním z jeho hlavních účelů má být využití v ultrafialových zařízeních pro sterilizaci a dezinfekci. Vzhledem ke kompaktním rozměrům a nadprůměrné životnosti by se tyto lasery mohly v budoucnu objevit i v našich domácnostech v rámci čističek vzduchu nebo třeba ledniček. Studie byla zveřejněna v časopise Applied Physics Espress.

Modré nitridové polovodičové lasery jako takové nejsou nic nového. Původně vznikly pro Blu-ray technologii a následně nalezly využití i ve zpracování kovových materiálů jako je měď či zlato. Také se předvídá jejich využití v laserových displejích nové generace. Nicméně takovéto běžné modré lasery oscilují na různých vlnových délkách, což se nehodí právě pro zařízení na vysoce efektivní konverzi modré vlnové délky na ultrafialovou – konkrétně na oblast far-UVC (210-230 nm), jež se používá pro efektivní a zároveň relativně bezpečné zneškodnění patogenů. Tato konverzní zařízení totiž mají velmi úzké rozpětí přijímané modré vlnové délky kolem 460 nm, dosud k tomu používala objemné a nákladné lasery s ultra-krátkými pulzy.

Nový laditelný laser stavící na principu speciální štěrbinové struktury polovodiče však nyní umožní vyrábět dostupnější a kompaktnější zdroje ultrafialového záření pro kontinuální používání, navíc s prodlouženou životností. Právě proto se hovoří i o možném praktickém využití v domácích zařízeních.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck