Klasifikace CRI a zvláštní případ venkovního osvětlení

David Ruth | LED osvětlení,Osvětlení | 17.9.2024

V minulém článku jsme se zaměřili na historii parametru CRI, který se značně proměňoval s technologických vývojem fluorescenčních zářivek a později LED zdrojů. Nyní navážeme se zajímavými oblastmi toho parametru, o kterých jste možná ani neslyšeli.

Začněme klasifikací CRI, se kterou se lze setkat spíše v různých profesionálních oblastech. V rámci zářivek se rozlišují čtyři třídy CRI (viz první tabulku). Nejvyšší třída AAA se docela pochopitelně používá v galeriích, tiskárnách a prakticky všude, kde se nějak pracuje s barvami. Vysoká třída AA je pak vyžadována například v obchodech (představte si, že si koupíte nějaké oblečení, které by pak na denním světle mělo zcela odlišný odstín).

Nicméně výroba většiny zářivek definitivně končí do roku 2027 , takže je už nyní nahrazují LED zdroje, kde se používá odlišná klasifikace CRI (viz druhou tabulku).

  • Standard s nízkým CRI je určen primárně pro venkovní osvětlení
  • Class 1  nad 80 Ra je minimum pro domácnosti a kanceláře
  • Class 2 přesahující 90 Ra lze využít i v obchodech nebo v lékařské sféře
  • Class 3 s hodnotami nad 95 Ra už lze použít v muzeích a galeriích
  • Class 4 s dalšími specifickými parametry se hodí i pro profesionální tisk, kontrolu barev apod.

Zajímavá je také situace ohledně CRI u venkovního osvětlení. Ačkoli se i v této oblasti plošně zavádí LED osvětlení, celosvětově zde stále ještě převládají vysokotlaké sodíkové výbojky (HPS), jež vydávají charakteristické oranžové světlo – pokud se podíváme na kvalitní satelitní snímky noční Země, uvidíme převážně oranžovou záři měst.

HPS zdroje mají velmi nízké CRI – podle některých zdrojů cca 5 Ra, podle jiných mají dokonce zápornou hodnotu -44 Ra. Každopádně pod nimi ani nerozeznáme barvu auta nebo oblečení, zato však vydávají velmi příjemné až nostalgické osvětlení, které nejvíce sluší historickým částem měst. Vyskytly se i případy, kdy se po nátlaku rezidentů nahrazovaly nové LED zdroje zpět na sodíkové výbojky. A přestože HPS také obsahují rtuť, jejich zákaz zatím není na stole i kvůli absenci plnohodnotné náhrady.

Nicméně Nichia nedávno představila poměrně přesvědčivou LED náhradu za tyto venkovní sodíkové výbojky, které dokážou napodobit jejich světlo s barevnou teplotou 1800K. Jejich CRI je přitom kolem 70 Ra, což umožňuje rozpoznat alespoň základní barvy. Navíc mají až třikrát delší životnost 60 000 hodin.

Zdroje: Zdroje: nichia.co.jp, ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck