Světelné znečištění snižuje množství hmyzu

Tomáš | Osvětlení,Úsporné technologie,Věda | 15.7.2018

Dle studie z roku 2017 se snížila létající biomasa za posledních 27 let o neuvěřitelných 75%. Vědci sdílí názor, že za rapidním úbytkem létajícího hmyzu stojí vyšší světelné znečištění krajiny. 

Regiony, které zaznamenávají úbytek hmyzu spadají do oblastí, které trpí silným světelným znečištěním. Takže po boku dalších faktorů, jakými jsou pesticidy a klimatické změny, se stává hlavním faktorem přesvícení krajiny.

Dle vyjádření Dr. Grubisica, vědcem výzkumného projektu, je polovina druhů hmyzu závislá na temnotě nebo přirozeném osvětlení hvězd a měsíce pro orientaci k úniku před predátory a také přirozené reprodukci. Umělé osvětlení narušuje tento velmi citlivý orientační smysl a má negativní dopad na jejich přirozené chování.

Příkladem může být umělé osvětlení, které přitahuje určité druhy létajícího hmyzu. Tím jsou odstraněny z určitých ekosystémů, umírají na vyčerpání a zabraňuje to přirozené genetické výměně mezi různými ekosystémy.

Dopad na přírodu může být katastrofický, protože dochází k nabourání přirozené a velmi citlivě laděné mezidruhové rovnováhy.

Dle dodatku Dr. Franze Hoelkera, by světové světelné znečištění mělo být obecně považováno za potenciální narušení ekosystému a v budoucích studiích, by se měli vědci zaměřit na praktická opatření ke snížení celosvětových environmentálních problémů.

Zdroj:luxerview.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 4.50)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck