Do dvou let by se na trhu mohly objevit nové 3D li-ion baterie

marek | Baterie | 30.5.2011

Američtí vědci informovali na vědeckém kongresu National Meeting and Exposition of the American Chemical Society o vzniku prototypu nových li-ion baterií na bázi 3D elektrod. 3D li-ion baterie by mohly být skvělým řešením například pro elektromobily. Umožňovaly by je nabíjet téměř stejnou rychlostí, s jakou si na čerpací stanici natočíte plnou nádrž benzinu či nafty. Doba nabití se totiž pohybuje řádově v minutách a nikoliv hodinách jako u běžných li-ion baterií.

Výhodou nových 3D li-ion baterií je také jejich dlouhá životnost. Proti běžným li-ion by měla být až dvojnásobná i při vysokých vybíjecích proudech.

Vědci museli u 3D baterie provést zásadní změny ve vnitřní konstrukci. Klasická li-ion baterie se skládá z grafitové katody a sloučenina na bázi lithia tvoří anodu. Při vybíjení se lithiové ionty pohybují od grafitové katody k lithiové anodě. Při nabíjení je proces opačný.

Aby vědci dosáhli lepších výsledků, zaměnili grafit v katodě za nanovlákna antimonidu mědi. Nanovlákna, která nedosahují ani jedné padesáti tisíciny šířky lidského vlasu, mají obrovskou plochu, na níž lze umístit až dvojnásobně větší množství lithiových iontů na jednotku objemu než u původního grafitu. Nanovlákna jsou i chemicky stabilnější a lépe odolávají vysokým teplotám.

Amy Prieto, která vedla výzkum, založila s ostatními vědci společnost Prieto Battery a doufá, že 3D li-ion baterie by se mohly dostat na trh do dvou let.

Zdroj: sciencedaily.com

 

Američtí vědci informovali na vědeckém kongresu National Meeting and Exposition of the American Chemical Society o vzniku prototypu nových li-ion bateriích na bázi 3D elektrod. 3D li-ion baterie by mohly být skvělým řešením například pro elektromobily. Umožňovaly by je nabíjet téměř stejnou rychlostí, s jakou si na čerpací stanici natočíte plnou nádrž benzinu či nafty. Doba nabití se totiž pohybuje okolo 12 minut.

Výhodou nových 3D li-ion baterií je také jejich rozměr a životnost. Prototyp 3D li-ion baterií je veliký jako standardní baterie mobilního telefonu. Navíc má až dvojnásobnou životnost než standardní li-ion baterie.

Vědci museli přinést zásadní změnu v interiéru baterií. Klasická li-ion baterie se skládá z grafitu jako katody a lithiové sloučeniny jako anody. Při vybíjení se nabité částice pohybují od grafitové katody k lithiové anodě. Při nabíjení je proces opačný. V současné konfiguraci se ale baterie poměrně dlouho nabíjejí a nemají příliš dlouhou životnost.

Aby tým vědců dosáhl lepších výsledků, zaměnil grafit v katodě za nanovlákna antimonidu mědi. Nanovlákna, která nedosahují ani 1/50 000 šířky lidského vlasu, mají obrovskou plochu, na níž lze umístit až dvojnásobně větší množství lithiových iontů na jednotku objemu než u původního grafitu.

Amy Prieto, která vedla výzkum, založila s ostatními vědci společnost Prieto Battery. 3D li-ion baterie by se tak měly dostat na trh nejpozději do dvou let.

 

Zdroj: sciencedaily.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

1 komentář »

  1. Koukám, že co se objevil Avatar, chtějí být 3D opravdu všichni ;o) Ale žerty stranou – musím uznat, že 3D li-ion technologie zní velice slibně – obzvlášť pak zásadní zkrácení doby nabíjení může přitáhnout velkou vlnu nových zájemců (nejen) o elektromobily.

    Comment by Strix — 30.5.2011 @ 7:35

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck