HydroPak – přenosný palivový článek s až 350Wh
Americká firma Millenium Cell spolu s čínskou Horizon Fuel Cell Technologies představila na CES (Consumer Electronics Show) v Las Vegas zajímavý produkt využívající palivového článku.
HydroPak je vybaven jednou americkou 110V zásuvkou se střídavým proudem a dvěmi 5V USB konektory se stejnosměrným proudem. Vodíkový palivový článek se aktivuje vodou a je schopen kontinuálně dodávat 25W (ve špičkách až 50W). Energie v palivové kazetě je po aktivaci vodou k dispozici po 30 dní. Čínský výrobce udává kapacitu 270 Wh, americký 350 Wh. Z dostupných informací nevyplývá zda rozdíl je dán velikostí palivového článku či něčím jiným. Rozměry vlastního HydroPaku jsou skutečně malé – 22 x 21 x 10 cm a jeho hmotnost je v neaktivním stavu 1,8 kg, po aktivaci vodou 2,6 kg.
HydroPak je primárně určen pro použití jako rezervní zdroj elektrické energie v případě výpadků elektrické sítě (přírodní katastrofy) anebo tam kde elektřina není dostupná – při kempování a cestování. Velkou výhodou je, že při provozu nevznikají žádné toxické plyny a je velmi tichý. HydroPak je tedy možné použít jak ve vnitřním tak vnějším prostředí.
Životnost palivových kazet nemá být omezená. Vodík je v nich uložen ve formě NaBH4, což umožňuje vysokou hustotu energie a jednoduché získání vodíku. V suchém prostředí do teploty 400oC je tento materiál stabilní. Při smíchání s vodou se začne uvolňovat čistý vodík. Tento způsob uskladnění je řádově bezpečnější než stlačený či zkapalněný vodík.
Současné vzorky HydroPaku jsou stále ještě z beta provozu, předpokládá se uvedení na trh později v roce 2008 po získání certifikace CE a UL. Koncová cena se očekává okolo 400 USD (cca 7.500 Kč bez DPH) a palivová kazeta by měla být dostupná za 20 USD (cca 370 Kč bez DPH).
Zdroj: Millenniumcell.com & Horizonfuelcell.com
Nic moc, 40 li-ion clanku 18650 ma pri stejne energeticke kapacite o 30% mensi vahu, 15 x vetsi vykon a stoji zhruba polovicku.
Comment by 384 — 14.1.2008 @ 19:08
To je dost subjektivni. Liion clanky jsou citlive na spravne dobijeni (neprebiti) a prilisne vybiti. Dobijet je nekde na cestach ci pri blackoutu kdy treba neni k dispozici elektrika nelze. Do HydroPaku se proste strci dalsi palivova kazeta. Neaktivovana kazeta ma samovybijeni nulove, i liiontum se za rok nepouzivani snizi kapacita o cca 10%. Uznavam ze je to drahe (a to zatim docela dost), ale zkratka je to urcene pro specificke aplikace a tudiz jen srovnani vykonu s liiontem IMHO neni zcela vypovidajici.
Comment by peta — 14.1.2008 @ 19:23