Nové Li-ion akumulátory pro pohánění automobilů
Jedna z největších výzev, které čelí výrobci elektromobilů a hybridních aut, je nalezení dostatečně kvalitního systému úschovy elektrické energie. Tohoto úkolu by se mohly zhostit i nové lithium iontové akumulátory využívající nanomateriály.
V nedávném výtisku Journal of the American Chemical Society byly uveřejněny výsledky výzkumných týmů z italské univerzity Roma Sapienza a Hanyong v Soulu, které se zabývaly novými možnostmi v oblasti konstrukce Li-ion baterií. Jejich studie vychází z předchozích pokusů s netradičním chemickým složením elektrod Li-ion akumulátorů. V tomto případě vědci použili pro anodu cín s uhlíkem uspořádané do speciální nanostruktury a katoda byla z dioxidu lithno-manganičitého obohaceného niklem a kobaltem. Italští vědci tvrdí, že dosud nikdo nepřišel s takovouto unikátní kombinací materiálů.
Díky použitým materiálům má akumulátor relativně vysoké nominální napětí 4,2V oproti 3,7V u běžných Li-ion. Inovativní složení anody by mělo prodloužit životnost akumulátorů na několik set cyklů bez snížení kapacity. Katoda je zase šetrnější k životnímu prostředí a vykazuje větší stabilitu při nízkých teplotách oproti konvenčním materiálům.
Hlavním přínosem při použití v elektromobilech by tak měl být delší dojezd, vyšší maximální rychlost, nižší cena a celkově vyšší výkon, především za nízkých teplot.
Zdroj: physorg.com