Nové nabíjecí lithiové baterie s dvojnásobnou kapacitou
Vědcům z americké Argonne National Laboratory se podařilo posunout hranice schopností lithium iontových baterií zase o kousek dále. Nová technologie je založena na elektrodách vyrobených ze speciální vrstvené struktury nanokrystalů na bázi manganu. Detaily byly prezentovány minuly týden na 211. zasedání americké Elektrochemické společnosti v Chicagu.
V testech dosáhly tyto baterie kapacity vyšší než 250mAh na jeden gram hmotnosti, což je více jak dvojnásobek toho co dosahují současně komerčně dostupné li-ion akumulátory. Autoři byly překvapeni hodnotami kapacity i 300mAh/g, které pokládají až za anomální. Vypadá to, že energie se neuvolňuje pouze díky lithiovým iontům, ale i díky reakcím oxidu manganu na elektrodách – přesné důvody zatím nejsou známé. Bohužel technologie při současném stavu vývoje má i své nevýhody jako je zhruba 16% snížení kapacity akumulátoru během 10 nabíjecích cyklů.
Náklady na výrobu těchto nových li-ion baterií jsou nižší oproti současným primárně díky vyšší orientaci na manganovou složku oproti kobaltové a niklové. Použití nových baterií by bylo samozřejmě široké, krom obvyklých možností jako přenosná spotřební elektronika a zdravotnická technika by se tyto akumulátory mohly prosadit v automobilovém průmyslu v nové generaci hybridních elektrických vozidel.
Zdroj: Anl.gov