Výrobci se zaměřují na akumulátory s menším obsahem kobaltu
Vzhledem k problémům spojených s rostoucí cenou kobaltu, který je jedním z klíčových materiálů pro výrobu lithiových baterií, se výrobci začínají poohlížet po jiných možnostech. Hlavním důvodem pro jeho nedostatek a tedy rostoucí cenu je nestabilní politická situace v republice Kongo, která tvoří až 50% celosvětové produkce. Cena tohoto materiálů raketově vylítla na neuvěřitelných 61 tisíc dolarů (1,3 mil. Kč) za tunu, což je 90% meziroční nárůst.
Vzhledem k stále větší poptávce po bateriích se očekává, že tato dramatická situace se ještě více prohloubí a následující 4 roky bude růst ceny pokračovat.
Klíčové firmy Samsung SDI a LG Chem, které vyrabějí okolo 20% celosvětových objemů lithiových baterií, reagují na současnou situaci vývojem nových akumulátorů, které na výrobu budou vyžadovat podstatně méně kobaltu. Dle vyjádření Kanga Chang-Beoma, manažera LG Chem, je již v současné době ve vývoji baterie, která bude potřebovat podstatně menší množství tohoto materiálu.
Pro výrobu katody se nyní používá následující rozložení materiálů: Nikl, Kobalt, Mangan v poměru 6:2:2. Nová baterie by měla poměrové rozdělení změnit na 8:1:1. Tedy výrazně snížit zastoupení Kobaltu a Manganu a naopak zvýšit zastoupení Niklu. Nové baterie by měly spatřit světlo světa již během 3 až 4 let.
Zdroj: chinapost.com