Fenix Vitae 1800 K – první čelovka navržená s ohledem na cirkadiánní rytmus
Podle patentů Hynka Medřického, popularizátora světelné hygieny a poznatků o cirkadiánním rytmu, vznikla upravená verze již staršího modelu všestranné čelovky Fenix HM51R Ruby V2.0. Design nové svítilny Fenix Vitae zůstal stejný, avšak světelný výstup prošel razantní proměnou s ohledem na větší šetrnost k našemu spánkovému režimu.
O cirkadiánním rytmu – jakýchsi biologických hodinách člověka i zvířat – jsme tu psali už mnohokrát, protože světlo v něm hraje klíčovou roli. Člověk je po statisíce let adaptovaný na přirozené střídání bílého denního světla, které nás hned po ránu nabudí, a jeho noční absence, během které se začne vyplavovat hormon tmy a spánku melatonin. Používání ohně v minulosti tento proces nijak nenarušovalo, avšak moderní zářivky a běžné LED zdroje již ano, a to kvůli vysokému obsahu krátkovlnné modré složky světla. Mezi dlouhodobé důsledky tohoto narušení pak může patřit zejména horší spánek a s tím spojené další potíže.
Co tedy v tomto ohledu nabízí čelovka Fenix Vitae? Uživatel může v základu přepínat mezi dvěma kroky. Jako první se vždy zapne čisté oranžovo-červené světlo s nastavitelným světelným tokem 1 nebo 5 lumenů. To může posloužit třeba k odemknutí zámku, posvícení ve stanu nebo při noční výpravě na toaletu, kdy už nechceme zbytečně narušit pocit ospalosti. Při večerní procházce nebo běhu po neosvětlené silnici může fungovat také jako bezpečnostní červené světlo (s možností zapnout blikání).
Druhým krokem je už celospektrální, extra teplé bílé světlo s maximálním světelným tokem 600 lumenů. Teplota chromatičnosti je 1800 K, jež zhruba odpovídá barevné teplotě ohně (klasické žárovky měly pro srovnání 2800 K, denní bílé světlo má kolem 5 000 K). Barevné spektrum prémiové LED Nichia je zde výrazně ořezáno o krátkovlnné spektrální oblasti od modré po zelenou. Ve výsledku se tak jedná o velmi šetrné a relativně výkonné osvětlení, které také oproti prvnímu kroku umožňuje mnohem lepší rozeznání barev objektů. Svítilna poskytuje pět pevných úrovní jasu (600 – 320 – 120 – 50 – 3 lm), avšak uživatel si může svítilnu přenastavit na ovládání plynulou regulací v rozmezí 3 až 320 lumenů.
Součástí balení je vlastní akumulátor Fenix RCR123A 700 mAh, který se dobíjí přímo ve svítilně přes skrytý USB-C port. Při používání středních výkonů si lze užít zhruba 1,5 až 5,5 hodin nepřetržitého svícení, v nízkých režimech až desítky hodin. Nabíjení zabere zhruba 1,5 hodiny, nouzově lze také vložit jednorázovou baterii stejné velikosti.
Z hlediska dalších funkčních a designových parametrů už se jedná o klasickou svítilnu značky Fenix i se všemi jejími kvalitami. Samotnou svítilnu lze snadno vyjmout z čelního popruhu a používat ji v ruce, nebo ji za ocelovou sponu připnout za kapsu či poutko. Díky magnetické koncovce ji lze přichytit také na železné objekty. Celokovové provedení z lehké a odolné hliníkové slitiny zajišťuje vysokou nárazuvzdornost (testováno na pádech z výšky 2 metrů) a plnou voděodolnost (IP 68). I s popruhem přitom čelovka Fenix Vitae váží pouhých 80 gramů. Cena je 2 499 Kč včetně DPH.
Zdroj: kronium.cz