Energomonitor připojí váš elektroměr na internet

tangero | Úsporné technologie | 17.1.2013

S rostoucí cenou elektřiny neroste kontrola zákazníků nad její spotřebou. Opisování elektroměrů je ale konec a přichází energomonitor, zařízení přenášející aktuální spotřebu na internet. Díky tomu má zákazník nejenom přehled o tom, kolik elektřiny, kdy a za jakým účelem spotřebovává, ale také dostává nástroje k tomu, aby mohl své výdaje za elektřinu efektivně snižovat. Až doposud byly podobné nástroje dostupné jen specialistům a určené pro velké spotřebitele, energomonitor je ale natolik jednoduchý a levný, že je dostupný i pro domácí uživatele a malé firmy.

Hlavní předností energomonitoru je jednoduchost, snadné ovládání a nízká cena. Zařízení v cenové úrovni 4000 Kč lze snadno připojit do stávajícího rozvodu elektřiny bez zásahu do elektroinstalace. Snímače pak bezdrátově přenášejí spotřebu každé fáze do základnové stanice, kde je přehledně zobrazována uživateli a odkud putuje dále na servery energomonitoru.

Další zpracování dat probíhá již přes internet. Zákazník se přes své uživatelské jméno a heslo dostane k aktuálním i historickým grafům spotřeby elektřiny, přehledně také vidí, kdy a kolik peněz za elektřinu utratil. Webová aplikace mu spočítá, jaký je trvalý odběr připojeného místa a začne sbírat podkladová data pro rady k úsporám. Postupem času, až energomonitor zjistí energetické nároky uživatele, začne mu dávat doporučení na to, jak výdaje za elektřinu snižovat. Ať již je vhodné spořit formou optimalizace rezervovaného příkonu, změnou tarifu, sazby či dodavatele či náhradou neúsporných spotřebičů. Pro všechna tato rozhodnutí dostává zákazník jednoduché pokyny založené na skutečných datech, na jeho skutečné spotřebě. Často tak zjistí, že úsporná opatření pro něj nejsou vhodná, nebo naopak bez změny svého životního stylu ušetří nemalé peníze za elektřinu.

“Energomonitor reaguje na potřeby lidí. Dodnes bylo vlastně nemožné rozklíčovat, za co elektřinu spotřebováváte a rozpočítat její spotřebu třeba při stěhování, byl prakticky nemožný úkol. Jenže bez měření v reálném čase a bez představy o tom, co je největší “žrout” elektřiny, nemůžete nijak efektivně s elektřinou šetřit,” říká Pavel Štorek, jeden ze spoluzakladatelů energomonitoru.

Veškeré další podrobnosti jsou k nalezení na stránkách výrobce, nebo lze navštívit předváděcí centra v Ostravě a v Praze či veletrh InfoTherma Ostrava ve dnech 14. až 17.ledna 2013.

Zdroj: energomonitor.cz

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasováno, průměr: 4.25)
Loading...

5 komentáře »

  1. Ja uz zacinam byt alergicky na vsechna ta reseni ktera moje osobni udaje posilaji do cloudu.. kdyz uz tam maji krabicku vedle routeru tak proc to nemuzu fungovat jen na me lokalni siti a musi to zase cpat moje data nejake firme???

    Comment by urza — 25.1.2013 @ 11:21

  2. Naštěstí se žádné vaše osobní údaje neposílají do cloudu. V cloudu jsou uloženy jen spotřeby spolu s číselnou identifikací odběrného místa. Osobní údaje (jméno, adresa atd) vyplňovat nemusíte, pokud je vyplníte (protože třeba chcete mít přehled o tom, kde který energomonitor máte připojený), jsou uloženy na našem českém serveru.

    Proč to nemůže fungovat na lokální síti? Samozřejmě může, ale krabička místo jednoduchého a levného zařízení bude už server, aby zvládla data zpracovat a analyzovat, tak ne uplně levný. Taková zařízení existují, stojí alespoň pěti, ale spíše desetinásobky.

    Za další byste se musel starat o update aplikace, to v tomhle případě řešíme my a pro vás je to bezúdržbová záležitost.

    A do čtvrtice, nebudete k takovým datům mít přístup přes internet, což řada našich klientů potřebuje, protože naopak chtějí odečítat data z řady lokalit.

    Suma sumárum si myslíme, že je řada důvodů, proč to dělat takhle, aniž by se tím nějak snižovala bezpečnost našich klientů. Pokud internet v místě odběru používáte, najdou se na něm jistě atraktivnější a méně zabezpečená data, než sbírka anonymních čísel znamenajících přírůstky spotřeby.

    Comment by Patrick Zandl — 25.1.2013 @ 11:38

  3. Čili klasický cloud lock-in. Aź Vaše firma zkrachuje tak to můžu vyhodit do koše. Ad cena – za 4000 kč můžu mít i 4 lokální webeservery založené na raspberry pi…

    Comment by urza — 25.1.2013 @ 19:23

  4. Ano, za 4000 Kč si můžete koupit čtyři Pi a začít programovat. Držím palce, abyste na tom netrávil více, než kolik by vás to stálo u nás.

    Naše zařízení je určeno pro ty, kdo potřebují dělat něco jiného, než programovat Pi a zároveň by u toho potřebovali mít jednoduchý a snadno použitelný přehled o průběžné spotřebě energií. Jak sám cítíte, nejsou to uživatelské skupiny, které se protínají :)

    V každém případě ale krabička může posílat data i na jiný server, to pro fanoušky vlastní tvorby. A historická data si budete moci exportovat i v případě, že nezkrachujeme.

    Comment by Patrick Zandl — 30.1.2013 @ 15:21

  5. No, a jak je to s tim posilam dat na jiny (vlastni) server tedy? Je to pres nejaky open format/protokol? Jak toho docilim, mate k tomu dokumentaci?

    Comment by urza — 4.2.2013 @ 13:17

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck