Čína zaznamenala úspěch na poli fotonických mikročipů
Čínská státem založená polovodičová laboratoř oznámila, že dosáhla milníku ve vývoji křemíkové fotoniky. V nepříliš vzdálené budoucnosti by to mohlo Číně pomoci překonat stávající americké sankce, které kontrolují export nejpokročilejších technologií na výrobu mikročipů. ČLR by se tak v této oblasti – ve které dnes mají monopol nizozemské stroje a tchajwanská výroba – mohla stát zcela soběstačnou, což je zásadní pro vývoj nejnovější elektroniky, pokročilejších zbraní a umělé inteligence.
JSF Lab byla založena teprve v roce 2021 se státní investicí 8,2 miliard yuanů, v přepočtu 27 miliard Kč. Sídlí ve městě Wu-chan, což je pro kontext třetí největší vzdělávací centrum v Číně (po Pekingu a Šanghaji) a zároveň hlavní čínské centrum pro studium fotoniky, oboru o praktickém využití fotonů. Místní technologické zóně se dokonce po vzoru amerického Silicon Valley přezdívá „Optic Valley“.
O co tedy jde v onom údajném „milníku“? Vůbec poprvé se v Číně podařilo vytvořit tzv. fotonický integrovaný obvod (fotonický mikročip) s InP laserem na 8palcovém křemíkovém waferu. Pokud vám tato slova nic moc neříkají, tak se ve zkratce jedná o novou generaci mikročipů, které už pro práci s informacemi nepoužívají elektrony, nýbrž fotony. Zatímco běžné mikročipy staví na klasických komponentách jako jsou rezistory, kondenzátory a tranzistory, novější fotonické mikročipy navíc používají i různé lasery, modulátory, detektory, reflektory, vlnovody a další optické prvky. Ve vzájemném srovnání mohou být energeticky úspornější, rychlejší a mít větší přenosový výkon (bandwidth), zároveň by mohly být potenciálním řešením blížících se fyzikálních limitů Moorova zákona. Jednou z hlavních překážek je však velmi komplexní proces výroby, který vyžaduje obrovskou přesnost. A něco takového se teď Číňanům zřejmě podařilo. Nejčtenější čínské (státní) noviny Lidový deník to komentovaly jako „zaplnění jednoho z mála prázdných míst optoelektronické technologie“. Dosud mají v této oblasti náskok Američané a Nizozemci, avšak je zřejmé, že Čína tentokrát nechce v čipových technologiích zůstat pozadu a nebojí se výzkum štědře sponzorovat.
Zdroj: ledinside.com