Může modré světlo škodit kardiakům?
Západní Virginská Univerzita přichází se zajímavým výzkumem, který prokazuje negativní dopad nočního bílého světla na kardiaky.
Dle výzkumu vedeného týmem Randy Nelsona, může mít bílé světlo v noci na kardiaky devastující účinky. Bílé světlo může způsobit záněty, úmrtí mozkových buněk a celkové zvýšené riziko mortality.
Výzkumníci provedli srdeční zástavu na exponovaných zvířatech ve třech skupinách. Jedna v tmavém červeném světle, tmavém bílém světle a třetí ve tmě. Po sedmi nocích tohoto režimu výzkumníci vyhodnotili zdraví mozkových buněk modelů a zjistili, že skupinka vystavená bílému světlu v noci jako jediná vykazovala negativní výsledky. Rovněž byl u této skupinky zaznamenáno úmrtí mozku v oblasti hipokampusu (důležitá část mozku pro krátkodobé uchovávání informací a při prostorové orientaci).
Dle vyjádření Nelsona: Problém nastává, když se dlouhodobě lidský organismus vystavuje modrému světlu v noci – z telefonů, televizorů, počítačů a kompaktních zářivek. Ty tak narušují cirkadiánní systém. Tato světla vnímáme jako bílá, ale ve skutečnosti jsou většinou modrá.
Výzkum také prokázal, že jednoduchý posun změny barvy světla ze širokospektrých bílých na červený odstín má naopak pozitivní přínosy v léčbě srdečních zástav, prozatím u testovaných zvířat.
Za tímto účelem výzkumníci zkoumají, zda bílé světlo v noci vyvolává u lidí podobnou fyziologickou reakci. Čtyři noci v řadě se věnují jedné skupině hospitalizovaných kardiaků ve speciálních „herních brýlích“ s oranžovými čočkami, které filtrují nepříjemné modré světlo. Další skupina pacientů nosí identicky tvarovaná skla, která mají čiré čočky, což umožňuje přijmout celé spektrum bílého světla – včetně modrých tónů.
V případě pozitivního účinku mohou být nové brýle dostupnou a praktickou možností pro zachování funkce mozku snížení zánětu a snížení rizika úmrtí u kardiaků.
Zdroj: ledinside.com