Psychiatrická léčba pomocí osvětlení s proměnným barevným odstínem

Tomáš | Věda | 30.5.2018

Norské nemocnice začaly používat inovativní metodu pro snížení hyperaktivity a úzkosti u psychiatrických pacientů, pomocí řízeného osvětlení.

Instalace tohoto unikátního světelného prostředí v nemocnici Saint Olav v Trondheimu byla provedena celkem na 20 lůžkách. Pacienti musí zůstat po celý den a noc v prostředí, kde je světlo řízeno a pečlivě plánováno. Během dne se osvětlení podobá dennímu světlu, ale od 18:00 se změní na pouhé oranžové světlo bez modré složky. To osvětluje pokoje do 23:00, kdy je oranžové světlo ztlumeno na 25% intenzity až do 6:00 ráno.

Při oranžovém osvětlení tělo uvolňuje více hormonu melatoninu do krve. Pacienti jsou více unavení a méně hyperaktivní. U mnoha lidí s vážnou bipolární poruchou zahrnuje hyperaktivní fáze silnou absenci spánku. Dle vyjádření lékařů může léčba oranžovým světlem vést ke zklidnění pacienta a návrat k normálním spánkovému režimu.

V denní režimu LED systém mění teplotu barev mezi teplou a chladnou. Studené bílé světlo ráno potlačuje produkci melatoninu a zároveň zvyšuje produkci stresového hormonu kortizolu. Ten pomáhá zvýšit energii pacientů ve dne a večer vede k větší únavě organismu. Zlepšený spánkový rytmus je produktem nejen terapeutického oranžového světla, ale také umělého denního světla.

Lars-Fredrik Forberg, manažer dodavatelské společnosti, dodal, že výroba oranžového světla musela kombinovat různé světlené zdroje ze směsi červených, modrých, zelených a bílých LED.

Zdroj: luxreview.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 4.67)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck