Společnost QMC představila reaktor na masovou výrobu kvantových teček
Pokud jste ještě nikdy neslyšeli o kvantových tečkách, zřejmě byste měli zbystřit. Jedná se totiž o záležitost, která může v blízké budoucnosti velmi ovlivnit vývoj v elektronice a samozřejmě i u světelných diod.
Kvantovým tečkám se někdy říká umělé atomy. Umožňují realizovat na poli elektrotechniky to, co hýbe dnešním fyzikálním světem – separovat elementární částice. Moderní věda již dokáže dávkovat elektrickou energii po jednotlivých elektronech, a to samé se zřejmě díky kvantovým tečkám podaří u fotonů. Poněkud složitěji lze kvantovou tečku popsat jako ohraničenou vodivou oblast velmi malých rozměrů v měřítku nanometrů. Elektrony nacházející se uvnitř poté mají rozdílné kvantové vlastnosti než zbytek polovodiče.
Společnost QMC nyní představila svůj reaktor na výrobu kvantových teček. Problémem totiž prozatím bylo vyrobit kvantovou tečku tak, aby měla ty správné vlastnosti pro elektrotechnické využití. Nový reaktor by měl být schopen využívat k výrobě selenid kademnatý. Reaktor bude produkovat kvantové tečky v průmyslovém množství.
Kvantové tečky by u světelných diod mohly nahradit klasický luminofor. Použitím luminoforu z kvantových teček lze například vyrobit bílé LED se spojitým spektrem a tím pádem kvalitnějším světlem s lepším barevným podáním. Při použití reaktoru od společnosti QMC vychází výroba jednoho gramu kvantových teček na 2500 – 6000 dolarů.
Zdroj: compoundsemiconductor.net