Tmavé prostředí může měnit strukturu mozku

Tomáš | Věda | 3.3.2018

Skupina neurovědců z Michiganeksé státní univerzity odhalila nový výzkum, dle kterého může stmívané světlo ovlivnit mozek.

Tato studie tak naznačuje, že tlumené světlo může doslova: “změnit strukturu mozku a negativně ovlivnit schopnost učit se a pamatovat si”.

Vědci v rámci výzkumu zkoumali změny mozku nilských trávových krys, které byly vystaveny temnému i jasnému světlu. Hipokampus těchto tvorů po čtyřech týdnech strávených v tlumeném světle ztratil až 30% své kapacity. Kritická změna v mozku způsobila, že měly problémy s prostorovými úkoly, které předtím nacvičovaly. Krysy vystavené jasnému světlu dosáhly podstatně lepších výsledků.

Po přemístění hlodavců zpět do jasného světla se jejich mozkové funkce po určitém časovém intervalu opět navrátily.

Antonio Nunez, profesor psychologie a spoluřešitel této studie, uvedl, že výzkumníci vytvořili temné prostředí napodobující oblačné počasí nebo prostředí simulující temnotu v kině. Tento druh osvětlení může zhoršit schopnost prostorového učení.

Joel Soler, doktorand v oboru psychologie, vysvětlil, že dlouhodobé vystavení působení slabého světla způsobuje významné snížení látky nazývané neurotrofický faktor pocházející z mozku. Jedná se o peptid, který pomáhá udržovat zdravé spojení neuronů v Hipokampu a v tzv. dendritickém trnu. Působí tak jako spojení, která umožňují neuronům vzájemně “komunikovat”.

V temném prostředí tak dochází k méně spojení, které vede ke snížení učící schopnosti a paměťového výkonu.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck