Vědci pomocí neurálních sítí zlepšili IR rozpoznávání obličeje

David Ruth | Věda | 23.9.2024

Existuje hned několik metod a technologií na rozpoznávání obličeje, přičemž nyní zaznamenalo značný pokrok termální rozpoznávání založené na infračerveném záření. To především poskytuje výhody tam, kde mají obyčejné kamerové systémy založené na viditelném záření svá omezení. Ty totiž chybují nejen ve zhoršených světelných podmínkách, ale problém jim mnohdy dělají i tmavší odstíny kůže.

Termální rozpoznávání staví na tom, že každý z nás má v obličeji jedinečný „teplotní pattern“, který je utvářen především cévní a tkáňovou strukturou. IR metoda tak může skvěle fungovat na komkoli z nás třeba i v noci. Jednou z takových vlaštovek běžného využití byla například čínská Xiaomi, která takovouto formu biometrické autentizace nainstalovala do svého vlajkového smartphonu.

Většímu rozšíření takovéto technologie však dosud bránily značné technologické nedostatky – degradace obrazu vlivem šumu, rozmazání, kolísání teploty obličeje v různých situacích a také změny výrazu tváře.

S těmito nedostatky se teď údajně vypořádali vědci z Arab Open University a Kuwait Technical College. Ve své studii zveřejněné v International Journal of Information and Communication Technology demonstrovali efektivní využití tzv. konvolučních neurálních sítí (CNN), konkrétně architektury ResNet-50.  S tímto nástrojem dokázali zlepšit IR rozpoznávání obličeje, což úspěšně vyzkoušeli na vzorku 7500 termosnímků.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck