Vědci zkoumají nové možnosti nanomateriálů

Tomáš | Věda | 2.1.2017

Vědci z Heidelberg University a University of St Andrews došli k zajímavým objevům v oblasti použití nanomateriálů v optoelektronice. Poprvé se jim podařilo demonstrovat silnou vazbu mezi světlem a hmotou v polovodičové uhlíkové nanotrubici.

Tato důležitá vazba je dalším krokem k realizaci nových světelných zdrojů, jako je například elektricky čerpaný laser na bázi organických polovodičů. Tyto poznatky lze také snadno aplikovat v telekomunikační sféře.

Organické polovodiče na bázi uhlíku jsou cenově a energeticky efektivní alternativou ke konvenčním anorganickým polovodičům, jako je například křemík. Diody z této technologie již dnes můžeme nalézt v displejích chytrých telefonů, další rozvoj aplikace je prozatím ve fázi prototypů. Hlavní brzdou k masovému rozvoji této technologie je jedna důležitá složka a tou je právě elektricky čerpaný laser, který je omezený transportní kapacitou náboje.

Dle vyjádření Dr.Zaumseila, se výzkum v posledních letech čím dál víc zaměřuje na laserově podobné světlo vyzařované z organických polovodičů, založených na spojitosti světla a hmoty. Pokud jsou fotony a excitony ve vzájemné silné vazbě dochází k tzv. excitonové polarizaci. Uvolněné kvazičástice emitují světlo, které se za určitých podmínek podobá laserovému světlu.

Díky posledním výzkumům bylo možné poprvé prokázat tvorbu excitonové polarizace v polovodičích z uhlíkové nanotrubice. Tyto mikroskopické nanotrubice na rozdíl od jiných organických polovodičů velmi dobře dopravují kladné a záporné náboje. Mimo jiné excitonová polarizace v uhlíku vyniká také mimořádnými optickými vlastnostmi.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck