Cree XB-D snižuje ceny LED svítidel

jirik | Výrobci LED | 6.2.2012

Americká společnost Cree uvádí na trh novou LED Cree XB-D určenou zvláště pro použití ve stacionárních svítidlech.

Tato nová světelná dioda poskytuje světelný tok až 139 lumenů při napájení proudem 0,35A a napětí 2,9V a až 307 lumenů při napájení proudem 1A a napětí 3,2V.

I u této LED se výrobce drží nově vznikajícího standardu a uvádí světelný tok až při dosažení teploty 85°C na přechodu čip-pouzdro, oproti běžně používaným 25°C. Deklarované parametry proto více odpovídají reálnému provozu.

Cree XB-D jsou nabízeny v chladných odstínech bílé s teplotou chromatičnosti 5000 – 8300K i v teplých odstínech bílé s teplotou chromatičnosti 2600 – 5000K. Navíc je možno při objednávce specifikovat i minimální požadované CRI 70, 75 a 80.

Zajímavostí jsou opravdu miniaturní rozměry. Pouzdro LED měří pouze 2,45 x 2,45 mm a výška je 1,84 mm. Jedná se tak o jednu z nejmenších vysoce výkonných LED na trhu. Menší rozměry LED poskytnou výrobcům větší flexibilitu při návrh LED svítidel. Cenově má XB-D vycházet velmi výhodně, poměr lumen/dolar by měl být až dvakrát lepší než u konkurenčních LED.

Zdroj: Cree.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (9 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

8 komentáře »

  1. Vypadaji hodne dobre, take cena je dobra (cca 30Kc/kus). Mohly by se snizit take ceny High Voltage LED.

    Comment by Xen0fob — 16.2.2012 @ 19:56

  2. Ceny se nesníží, dokud bude lid masírován propagandou o úsporách. Výrobce se musí nejdřív napást na bohatých snobech, kde se patří být in, pak na zelených s mozkem vypláchnutým ideologií, a až teprve potom, až bude chtít oslovit normální samostatně myslící lidi, půjde s cenou lehce dolů.
    Pak ale lidem dojde, že to má nepoužitelné barevné spektrum, a nedá se tím svítit na pěkné věci, a už vůbec ne na lidský obličej, a pak teprve půjde cena dolů prakticky na nulu, protože to má cenu i užitnou hodnotu nula. Patří to tak leda do skříně a na schody. Kdo chce mít doma útulno, neobejde se NIKDY bez žárovek nebo halogenů. Stejně jako člověk, co rozumí vínu, nebude pít nikdy víno z krabice.

    Comment by Barous — 11.3.2012 @ 21:23

  3. Barousi zkus si na tomto serveru precist vic clanku, pak mozna zjistis jak moc se mylis.

    Comment by jirik — 12.3.2012 @ 0:13

  4. Jiriku, nemluvím z odporu k LED ale ze zkušenosti a z ní vyplývající frustrace. Já bych si moc přál, aby LED nahradily vlákno co nejdříve. Ale ten čas ještě nenastal. Mám malou galerii kde mám vitráže z barevných skel. A čas od času zkusím nahradit žárovky v nich, které mi žerou 1000W něčím jiným. Naposledy LEDkami. A když jsem uviděl výsledek, kdy místo jiskřivých, sytých, bohatých barev z toho leze takové hnědo špenátové bahno, tak budu rád platit za kilowat krásného světla, protože to je alespoň zážitek.
    To nejlepší, co je z hlediska kvality spektra dnes k dispozici, je v LED displejích, a kdo je pokročilejší fotograf, tak si LED panel na fotky určitě nekoupí. Marketing LED panelů taky nepokrytě míří na ekologicky uvědomělé jedince, a ne na plnější zobrazení barevného prostoru.
    Nakonec, potravinové řetězce si nedovolí svítit na čerstvou zeleninu ničím jiným, než halogeny. Vědí proč. V kšeftu si nejde nic nalhávat, tam vyjde pravda najevo ať chcete nebo nechcete.

    Comment by Barous — 19.3.2012 @ 14:08

  5. Nejaka fotodokumentace te vitraze podsvicene zarovkami a ledkami by nebyla? LCD panely s podsvicenim z bilych LED maji pokryti barevneho prostoru podobne jako LCD panely s podsvicenim ze zarivek. Jen tu cervenou maji o neco horsi. Zatimco LCD panely s RGB LED podsvicenim maji jeste lepsi pokryti barevneho prostoru nez klasicke CRT monitory.

    Holt neni LED jako LED. Pod timto oznacenim se skryva mnoho ruznych technologii s casto znacne odlisnymi vlastnostmi a nelze je jako celek zatracovat a ani vynaset do nebe (samozrejme).

    Comment by jirik — 19.3.2012 @ 15:34

  6. To je pravda, že červenou to moc neumí… to je právě ta hnědá, která mi leze z toho krvavě rubínového skla. A přitom obyčejná svíčka udělá z té barvy zázrak.

    Nechci někomu kazit náladu, když na tenhle web chodí fandové ledkové technologie, já jsem řešil speciální úkol, a na ten běžné bílé ledky bohužel nestačí, totálně propadly.

    Vývoj sice jde kupředu, ale bojím se, že než bude technologie ze špičkového RGB LED monitoru k dispozici v mé noční lampičce za pár korun, tak pojedu ještě dlouho ze své zásoby žárovek, a že jich mám pár beden…

    Dík za nabídku pomoci s galerií, ale ekvivalent potřebného výkonu v LEDkách, s nejvyšším indexem podání barev je zatím sci-fi. A žárovku mám za 7 korun.

    Comment by Barous — 20.3.2012 @ 0:55

  7. Souhlasím s Barousem, mám úplně stejné zkušenosti. Prostě CRI 80 a méně je velká slabota. V případě LED je tam právě více to “a méně”. S žárovkovým CRI 100 se to nedá srovnat.

    Comment by Ferda — 13.4.2012 @ 16:58

  8. Dělají se i speciálnější LED s vysokým CRI. Nichia, SSC i Lumileds by měli mít LEDky s CRI >90. Případně se dá vysokého CRI dosáhnout i kombinací bílých/žlutých a červených LED. Takto to dělá právě Cree, nazývají to Truewhite technology a dosahují CRI 92 při teplotě chromatičnosti 3000K.

    Comment by jirik — 13.4.2012 @ 17:11

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck