Nové OLED slibují zvýšenou účinnost
Výzvou světelného průmyslu poslední doby se stává snaha o zvýšení atraktivity a efektivnosti OLED technologií. Zajímavý příslib dává projekt CTI, který otevírá brány v masovějším použití této technologie jak v samotném světelném průmyslu, tak i v elektronických zařízení budoucnosti.
OLED (Organická světlo emitující dioda) byla dlouhou dobu považována za jasného nástupce LED, ovšem její masovou expanzi zastavila vysoká pořizovací cena a poměrně nízká efektivnost oproti stále trhu vévodícím LED technologiím.
Nový projekt CTI, financovaný švýcarskou konfederací, společností Sefar a CSEM, ovšem představuje nové nízkonákladové řešení s vysokou efektivitou a kompatibilitu i s velkými OLED panely.
Technologické řešení spočívá ve vývoji nové flexibilní, nízkonákladové, transparentní a vysocevodivé elektrody vyrobené z textilního substrátu. Ten obsahuje vodivé kovové dráty a polymerní vlákna tkané společně. OLED jsou finalizovány potažením ultratenké vrstvy (pouhé desetiny nanometrů) vodivého polymeru. Výsledkem je produkt, který vykazuje vysokou vodivost i na velké vzdálenosti, a to i s použitím ultra tenké vrstvy vodivého polymeru.
Dle manažera společnosti Sefar, nová technologie významně zjednodušuje výrobu, jelikož se eliminuje odpařování, fotolitografie a elektrická izolace nosných vodivých tras. Společnost Sefar si od tohoto revolučního materiálu slibuje 20% tržní podíl do roku 2020 ve všech odvětvích, kde jsou transparentní OLED panely uplatnitelné.
Zdroj: led-professional.com