Implantované LED mohou léčit rakovinu
Fenomenální rozmach LED technologie neminul ani oblast zdravotnictví. Pokročilá technologie tak pravděpodobně dokáže v budoucnosti šetrně pomoci s léčbou zákeřné rakoviny.
Vědci z univerzity Waseda v Japonsku vyvinuli implantovatelné zařízení, které se skládá z LED čipů a bioadhezivních nano článků, které prokazatelně zmenšily nádory na testovaných myších pomocí fotodynamické terapie.
Pokročilá mPDT léčba, tzv. metronomická fotodynamická terapie, spočívá v kombinaci léku a speciálních světel za účelem dlouhodobé eliminace rakovinotvorných buněk. Léčebné zařízení s LED technologií je umístěno na povrchu tkáně a přesně dávkuje nízké intenzity potřebného světla.
Výzkumný tým dokázal snížit až 1000 krát intenzitu světla oproti klasické léčbě PDT, která může poškozovat i zdravou tkáň v okolí nádoru.
Dle vyjádření vedoucího výzkumného týmu, Toshinoriho Fujieho, by zařízení mohlo vést ke strategické změně léčení rakovinových nádorů v orgánech, jako je mozek nebo pankreas. U těchto orgánů je velmi riskantní provádět operaci nebo nešetrnou radioterapii. Přímým upevněním zařízení mRNA na cílovém nádoru by mohlo dojít ke snížení ohrožení zdravých oblastí těla.
Zdroj: ledinside.com