Modré LED mohou pomoci s léčbou Alzheimerovi nemoci
Korejský výzkumný tým, složený z profesora Chan Beum Parka a doktora Kwon Yua, provedl výzkum na potlačení abnormálního výskytu beta-amyloidu pomocí fotodynamické terapie
Beta-amyloid je běžně se vyskytující bílkovina v mozku, která stojí za vznikem Alzheimerovi nemoci. Nový výzkum otevírá zatím neprobádané možnosti jak potlačovat neurodegenerativní onemocnění, včetně již zmíněné Alzheimerovi nemoci. Světlem indukovaná léčba ve spolupráci s organickými foto aktivními látkami, má podobně jako u léčby rakovin, výhodu v řízení času a lokality aplikace.
Průběh Alzheimerovi nemoci začíná uložením beta-amyloidu v mozku pacienta. Tento abnormálně složený protein postupně ovlivňuje degradaci mozku, až po vznik demence. V případě, že je tato bílkovina včas odhalena, může dojít k zastavení její činnosti a tak zastavení postupu nemoci nebo k úplnému vyléčení pacienta.
Výzkum byl proveden pomocí aplikace modré LED a indukce bioorganické sloučeniny porphyrinu. Díky světelné energii porphyrin dosáhne stavu buzení, aktivní kyslík působí zase opačně a vrátí porphyrin do základního stavu. Tyto kombinativní změny efektivně narušují sestavení beta-amyloidu a tím aktivně zabraňují vzniku nemoci.
Výzkumníci prozatím vyzkoušeli dopady nemoci na ovocných muškách, kde bylo jednoznačně prokázáno zmírnění dopadů (menší škody na synapsi svalů, degradaci v pohyblivosti a snížení životnosti). Tato nová metoda rovněž poskytuje další výhodu v podobě nižší potřeby doprovodných léků a tím snížení dalších nežádoucích příznaků.
Dle vyjádření Parka, má výzkumný tým v plánu dále prohloubit výzkumné metody za pomoci dalších foto aktivních látek a zaměřit se s léčbou na myši, které představují zástupce větších obratlovců.
Zdroj: ledinside.com