Nanovlákno s kvantovými tečkami emituje světlo
Holandští vědci z Institute for Nanoscience v Delftu ve spolupráci s Philips Research Labs v Eindhovenu vyrobili první nanovlákno s kvantovými tečkami, které se chová jako klasická LED. Výsledek otvírá novou cestu k produkci optoelektronických zařízení založených na jednotlivých nanovláknech, kde transport jednoho jediného elektronu může být kombinován se vznikem jednoho jediného fotonu.Výhoda takových nanovláken je mimo jiné i v jejich levné produkci z dobře dostupných zdrojů jako je například křemík.
To co bylo v Holadsku vyrobeno má základ v polovodičových materiálech na bázi indium fosfátu a indium arsenidu. Rozměr jednotlivého vlákna je 30 nm napříč a 4 μm do délky. Přidání hydrosyřičitanu podél osy vlákna vytváří v nanovlákně PN přechod. Pokud je na toto zařízení přivedeno napětí, tak emituje fotony v infračervnené oblasti. Vzniká tak miniaturní LED ve které je rekombinace elektronu omezena pouze na malou sekci nanovlákna o velikosti kvantové tečky.
Tento základ se dá dobře využít například v kvantových kryptovacích zařízeních, které v ideálním případě potřebují efektivní elektricky řízený zdroj jednotlivých fotonů. Vědci věří, že budou schopni jednoduše vytvářet jak jednotlivé fotony tak i zapletené fotonové páry.
Zdroj: Nanotechweb.com
Nápověda: Kvantové tečky