Pomohou LED s detekcí rakoviny?

marek | Věda,Zajímavé využití LED | 7.10.2011

Spojení LED diod s medicínou není právě tím nejčastějším tématem, o kterém se hovoří. Zřejmě se ale situace změní. Tým výzkumníků z Jižní Koreje kolem profesora Keon Jae Lee totiž přišel s novým konceptem, jak pomocí LED diod diagnostikovat přítomnost rakoviny v těle. Právě to dokážou k tělu šetrné a pružné miniaturní LED diody vyrobené z nitridu gallia (GaN). Testy byly úspěšně prováděny na odhalení rakoviny prostaty.

Světelné diody vyráběné z nitridu gallia jsou široce používané např. v LED televizorech, ovšem dosud bylo využití tohoto polovodiče nemožné v ohebných elektronických zařízeních kvůli jeho vysoké křehkosti. Týmu profesora Leea se ovšem povedlo vyvinout postup pro výrobu miniaturních pružných LED a využít je v biosenzoru s funkcí detekce rakoviny. Na jakém principu samotná detekce rakovinných buňek funguje se profesor nezmiňuje.

Různé metody využití LED v medicíně v současnosti zkoumá řada vědeckých týmů. Podle profesora Johna Rogera mohou bio-integrované LED diody pomoci v budoucnu při řešení mnoha otázek ohledně lidského zdraví. Nechme se tedy překvapit, co přinese spojení LED s medicínou.

Zdroj: sciencedaily.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (7 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydává ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck