Zelené LED ochrání mořské želvy
Biologové z anglické University of Exeter vynalezli nový způsob ochrany mořských želv, které jsou zbytečně odchytávány do rybářských sítí, kde často uhynou. Největší úmrtnost těchto tvorů je podél pobřeží Peru, kde mezi hlavní obživu tamních obyvatel patří právě drobný rybolov. Celkem se odhaduje, že se zde nastaví 100 000 km sítí za rok, což představuje tisíce zbytečně usmrcených želv ročně.
Dr. Jeffrey Mangel a profesor Brendan Godley objevili zajímavý jev, kdy při připnutí zeleného světla k rybářským sítím, sloužícím k odchytu drobných ryb, dochází k výraznému snížení počtu odchycených a usmrcených mořských želv.
Výzkum efektivnosti zelených LED využil na 114 sítí o délce zhruba 500 metrů. Jedna část sítí byla osvětlena zelenými LED v rozmezí každých 10 metrů a druhá nikoliv. Výsledek vědce velmi příjemně překvapil, protože osvětlená část zachytila pouze 62 želv, zatímco neosvětlená 125. V současné době probíhají pokusy s barevnými LED, které by mohly ochránit i další ohrožené druhy mořských tvorů.
Dle vyjádření jednoho z biologů, výsledky zatím predikují pozitivní směr, který by mohl pomoci obnovit ohroženou populaci mořských želv ve východním Pacifiku. Jedná se o vůbec první aplikace LED svítidel v oblasti rybářství. Provedený výzkum financovaný anglickou vládou, rovněž poukazuje na nákladovou efektivnost, jelikož jedno použité světlo v ceně cca 2 USD (48 Kč), by v dlouhodobém horizontu mohlo ušetřit zhruba 34 USD (816 Kč) na jednu zachráněnou želvu.
Zdroj: ledinside.com
Nesouhlasím s větou: “Jedná se o vůbec první aplikace LED svítidel v oblasti rybářství.” Co LED v rybářských splávcích pro noční rybolov. Ty se používaj cca 25let.
Comment by jouda — 12.5.2016 @ 11:42
Díky za opravu, v článku to nebylo správně formulováno.
Comment by jirik — 23.6.2016 @ 11:17